A3 Haber

‘Cuma hutbesi’ tartışmasına eski Diyanet İşleri Başkanı Görmez de girdi: Doğru değil

‘Cuma hutbesi’ tartışmasına eski Diyanet İşleri Başkanı Görmez de girdi: Doğru değil

‘Cuma hutbesi’ tartışmasına eski Diyanet İşleri Başkanı Görmez de girdi: Doğru değil
Mayıs 02
15:49 2020

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın cuma hutbesinde eşcinsellere yönelik sözlerinin ardından başlayan tartışmaya eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de “Bizim bu tür musibetleri belirli bir günah grubuna bağlamamız haşa Allah adına konuşmamız anlamına gelir, bu doğru değil” sözleriyle dahil oldu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın geçtiğimiz hafta cuma namazında okuduğu hutbedeki nikahsız birliktelik ve eşcinsellikle ilgili sözleri tartışma yaratmıştı. Tartışmaya, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı.

Hutbede, “İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor” deniliyordu.

Görmez, “Bizim bu tür musibetleri belirli bir günah grubuna bağlamamız haşa Allah adına konuşmamız anlamına gelir, bu doğru değil. Çünkü küresel siyasetin günahları cinsel bütün günahlardan daha büyüktür” ifadelerini kullandı.

 “Günah-ı kebair’leri Kur’an’ı Sünneti dikkate alarak güncellememiz gerekiyor”

Görmez sözlerini “Bizim günah-ı kebair listemiz değişti. Büyük günahlar artık değişti. Tohumun genini değiştirmek, gıdayla oynamak, kimyasal silah geliştirmek, bütün kainatı ifsat etmek, bunlar bizim kitaplarımızda günah-ı kebair arasında geçmiyor diye bizim oraya sıkışmamamız lazım. Bizim günah-ı kebair’leri Kur’an’ı Sünneti dikkate alarak güncellememiz gerekiyor” diye tamamladı.

Görmez, “Ankara Barosu’nun açıklaması İslamı çağ dışılıkla itham eden bir açıklama. Bir milletin iman değerlerini hafife almak ayrı bir şey. Her türlü kınanmayı hak eden bir metin” diye de ekledi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER