A3 Haber

Salgın günlerinde çarklar döndü, işçiler öldü: Nisan’da en az 220 iş cinayeti!

Salgın günlerinde çarklar döndü, işçiler öldü: Nisan’da en az 220 iş cinayeti!

Salgın günlerinde çarklar döndü, işçiler öldü: Nisan’da en az 220 iş cinayeti!
Mayıs 05
11:54 2020

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin aylık raporuna göre, koronavirüs salgınının ülkeyi tamamen etkisi altına aldığı günlerde Türkiye’de en az 220 işçi, çeşitli iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

A3 Haber Merkezi | İSİG Meclisi’nin her ay yayımladığı iş cinayetleri raporunun yenisi kamuoyuyla paylaşıldı. Raporda, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda uzman hukukçular tarafından Covid-19’un iş kazası ve meslek hastalığı olduğunun belirlendiği vurgulandı.

Raporun dikkat çeken satır başları şöyle:

 • Nisan ayında tespit edebildiğimiz Covid-19 nedenli en az 103 işçi yaşamını yitirdi. Daha fazla kaybettiğimiz arkadaşımız olabilir ancak bilgilere ulaşmak çok zor. Yine bu ölümlerle bağlantılı olarak kaybettiğimiz işçi ailelerini de düşündüğümüzde Covid-19’un giderek bir işçi sınıfı hastalığı haline geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü “üretmeye mecburuz” anlayışıyla çarklar dönmeye devam etti ve işçiler evde kalamadılar.
 • Türkiye’de 60 yaş altında Covid-19 kaynaklı birçok işçi ölümü yaşandı. Geçen ayki raporumuzda bu nedenle ölen emekçilerin yaş ortalamasının 51 olduğunu belirtmiştik. Bu durum işçiler içinde kronik rahatsızlıkların çok yaygın olduğunun bir göstergesidir. Şeker, tansiyon, kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere insanlarımızda kronik rahatsızlıklar 40’lı yaşlarda başlamaktadır. Emeklilik tartışmasını yaparken bu durum bir kez daha göstermiştir ki emeklilik yaşı ve prim gün sayısı düşürülmelidir.
 • Sonuç olarak Nisan ayında büyük işyerlerinde birden fazla işçinin hastalanması, salgının yayılmasına yol açtığı halde hala işyerlerinde çalışmanın durdurulmaması Türkiye işçi sınıfının sağlığını göz göre göre tehlikeye atmış; “Hepimiz aynı gemideyiz” söyleminin tersine pandemi sürecinin sınıfsal boyutunu açık olarak ortaya koymuştur…
 • Yüzde 65’ini ulusal basından, yüzde 35’ini ise yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla Nisan ayında en az 220 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

 • İş cinayetlerinin aylara göre dağılımına baktığımızda Ocak ayında en az 114 işçi, Şubat ayında en az 133 işçi, Mart ayında en az 113 işçi ve Nisan ayında en az 220 işçi yaşamını yitirdi. 2020 yılının ilk dört ayında iş cinayetlerinde en az 580 işçi arkadaşımızı kaybettik.
 • 220 emekçinin 176’sı ücretli (işçi ve memur), 54’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.
 • Ölenlerin 14’ü kadın işçi, 206’sı erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, büro, enerji, sağlık ve konaklama işkollarında gerçekleşti.
 • Dört çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım işkolunda gerçekleşti.
 • 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 82 emekçi bulunuyor: Çiftçi ve esnaflar ile tarım, gıda, maden, tekstil, ağaç, basın, büro, eğitim, çimento, inşaat, taşımacılık, sağlık, konaklama, güvenlik ve belediye işçileri.
 • Nisan ayında sekiz göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi, beşi Suriyeli, biri Afganistanlı, biri  Bulgaristanlı, biri Türkmenistanlı.
 • Ölen işçilerin 16’sı sendikalı. Sendikalı işçiler kimya, deri, eğitim, büro, metal, inşaat, taşımacılık, sağlık, güvenlik ve belediye işkollarında çalışıyordu.

 • Ölümler en çok tarım, ticaret/büro, sağlık, inşaat, taşımacılık, belediye/genel işler, madencilik, tekstil, metal, konaklama, güvenlik, ve ağaç/kağıt işkollarında gerçekleşti.

 • En fazla ölüm nedenleri sırasıyla Covid-19, trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme, kalp krizi, şiddet ve elektrik çarpması.

2020 Nisan ayı iş cinayetleri raporuyla ilgili hazırlanan infografik de şöyle: 

 

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER