A3 Haber

Ali Babacan’dan kur artışına ilişkin çarpıcı açıklama: Karşılıksız para basılıyor

Ali Babacan’dan kur artışına ilişkin çarpıcı açıklama: Karşılıksız para basılıyor

Ali Babacan’dan kur artışına ilişkin çarpıcı açıklama: Karşılıksız para basılıyor
Mayıs 07
16:13 2020

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan katıldığı canlı yayında son günlerde dolar kurunun yükselme sebebini açıkladı. Babacan, “Kur niye artıyor diye soruyorlar. Karşılıksız para basarsanız, o paranın değeri düşer” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gazeteci Kemal Öztürk’ün sorularını yanıtladı. Son günlerde ateşi düşmeyen ve sürekli olarak artış gösteren dolar kurunun neden artış gösterdiğine dair önemli bir yorumda bulundu. Babacan, dolar kurunun artışını değerlendirirken, “Bu tarz durumlarda doğrudan destek gerekir. Ciddi bir ekonomik durgunluk olacak. Kur niye artıyor diye soruyorlar. Karşılıksız para basarsanız, o paranın değeri düşer” dedi. Öztürk’ün sorularını yanıtlandıran Ali Babacan, birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. Babacan koronavirüs nedeniyle büyük bir ekonomik krizin yaşanacağını belirtti.

“Çok ciddi bir ekonomik krizle yüzleşeceğiz”

Ali Babacan, “Koronavirüs krizinin sağlık kısmı bittiğinde çok ciddi bir ekonomik krizle yüzleşeceğiz. İşsizlik rakamlarının geleceği boyutu açıklamaya korkuyorum” dedi. Korona virüs krizi nedeniyle dünyadaki birçok önemli ekonomistle görüştüğünü ifade eden Babacan; ”kısa sürede sorunlar çözülmez, uzun vadeli bir kriz beklentisi var. Türkiye de gerekli tedbirleri almazsa çok ciddi sıkıntılar yaşar” dedi.

“Tedbirler çok küçük”

Babacan, “Türkiye’de maalesef ekonomik tablo son yıllarda gittikçe bozuluyordu, bütçe açığı artıyordu. Maalesef Türkiye bu zayıf bünyeyle bu korona virüs salgınına yakalandı. Açıklanan tedbir paketleri çok küçük. Türkiye’nin bu krizi düzgün atlatabilmesi için en az 20 milyar dolarlık bir döviz kaynağına ihtiyacı var. Aksi hâlde maliyeti çok yüksek olur. Maliyeti, hem durgunluktur hem işsizliktir, yoksulluktur””Korona virüs krizi nedeniyle dünyadaki bir çok önemli ekonomistle görüştüm kısa sürede sorunlar çözülmez, uzun vadeli bir kriz beklentisi var. Türkiye de gerekli tedbirleri almazsa çok ciddi sıkıntılar yaşar”  diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER