A3 Haber

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘pazarlar’ hakkında yeni genelge: Kısıtlamalar gevşetiliyor

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘pazarlar’ hakkında yeni genelge: Kısıtlamalar gevşetiliyor

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘pazarlar’ hakkında yeni genelge: Kısıtlamalar gevşetiliyor
Mayıs 07
21:44 2020

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “pazar yerleri” konulu yeni bir genelge gönderdi. Genelgeye göre, giyim, oyuncak, çiçek, züccaciye gibi malzemelerin satışı 11 Mayıs’tan itibaren serbest bırakılacak.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine ‘Pazar Yerleri’ konulu yeni bir genelge gönderdi. Genelgeye göre:  Koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce  il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında; giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışının geçici süreliğine kısıtlanmasına ilişkin alınan karar,  11 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere kaldırıldı.

En üç metre mesafe ve maske zorunluluğu

Genelgede, pazarlara ilişkin Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda ilgili bakanlıklarca belirlenen kurallara da yer verildi. Buna göre; mahalle ve semt pazarlarında giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye, nalburiye gibi ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen kısıtlama kaldırıldı. Pazar esnafı için daha önce getirilen her bir tezgah ve sergi arasında en az 3 metre mesafe olması şartı ile tezgah başında duran kişinin maske kullanması şartı, bu malzemelerin satışı için de geçerli olacak.

Bu kapsamda, valilikler ve kaymakamlıklar il, ilçe ve beldelerde mahalle ve semt pazar yerlerinde 11 Mayıs Pazartesi günü sabah 09.00 itibariyle belirtilen ihtiyaç malzemelerinin satışının yapılabilmesi için Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararları alacak.

Genelgede valiliklerden, konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilmesi, daha önceki genelgelerle getirilen kurallar doğrultusunda uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi  ve bu doğrultuda pazarların sürekli denetlenmesi istendi.

Tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanun’un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER