A3 Haber

Dört kişilik ailenin aylık maske maliyeti 300 lirayı bulacak

Dört kişilik ailenin aylık maske maliyeti 300 lirayı bulacak

Dört kişilik ailenin aylık maske maliyeti 300 lirayı bulacak
Mayıs 08
15:34 2020

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, tavan fiyatı bir lira olarak belirlenen maskelerin 50 kuruşa satılması gerektiğini vurgulayarak, “Geçim sıkıntısına bir de maske yükü eklendi, 20 kuruşa mal edilen maske her yerde üst sınırdan beş misli fiyata yani 1 liraya satılacak. Dört kişilik bir ailenin maske gideri 300 lirayı buluyor” dedi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, tavan fiyatı bir lira olarak belirlenen maskelerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Vargı maskenin tanesinin 20 kuruşa mal edildiğine dikkat çekerek, “Geçim sıkıntısına bir de maske yükü eklendi, 20 kuruşa mal edilen maske her yerde üst sınırdan beş misli fiyata yani liraya satılacak. Dört kişilik bir ailenin maske gideri 300 lirayı buluyor ” dedi.

Vargı, okullar açıldığında dört kişilik ailenin günlük maske ihtiyacının 10’a kadar çıkacağının altını çizerek, “Mayıs ayı başında açlık sınırı olarak tabir edilen dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 2 bin 374 liraydı şimdi buna 300 lira maske parasının da eklenmesi gerekecek. Açlık ve yoksulluk sınırı hesaplamalarına korona maskesi de dahil edilsin” yorumunda bulundu.

Maskelerin ücretsiz dağıtılmasını bu yapılamıyorsa 50 kuruştan satılmasını isteyen Vargı, Tek kullanımlık maskeyi eve gelince yıkayıp yeniden kullanan ailelerin olduğunu belirterek, bir liralık fiyatlandırmanın korona virüsü yayacağını da ekledi. (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER