A3 Haber

Kılıçdaroğlu: Ne zaman CHP iktidara yakındır, darbe söylemleri hep olur

Kılıçdaroğlu: Ne zaman CHP iktidara yakındır, darbe söylemleri hep olur

Kılıçdaroğlu: Ne zaman CHP iktidara yakındır, darbe söylemleri hep olur
Mayıs 11
11:51 2020

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu son günlerde kamuyounda tartışmalara neden olan darbe iddialarına yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Ne zamanki CHP iktidara yakındır, darbe söylemleri hep olur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci Orhan Uğuroğlu’nun konuğu oldu. Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken darbe iddialarına da yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, demokrasi vurgusu yaparken “Ne zamanki CHP iktidara yakındır, darbe söylemleri hep olur” dedi.

Kılıçdaroğlu, darbe tartışmaları üzerinden Erdoğan’ı eleştirirken, “Bizim ordumuz yok, halkımız var. Halka gideceğiz. Darbelerde nasıl bedeller ödendiğini biliyoruz. Tamamen yapay bir gündem, sıkışmışlığın getirdiği bir şey, ülkeyi yönetemiyorlar, vatandaş perişen vaziyette. Milyonlarca işsiz var, yüzbinlerce insan evine kapandı. Sokağa çıkma yasağı geldi. Bunların hepsine evet diyorum, bu önlemler alınmak zorunda. Bu tabloya baktığımızda sıkışan bir yönetim var. Saray yönetimi var…  Saray sosyetesinin keyfi yerinde. Ben fakir fukaranın sofrasıyla ilgiliyim. Dolayısıyla, onlar ne derse desin, onların tamemen dışında onlar darbeyi önleyecekse, Hulusi Akar’ı alsın yerine başka birini getirsin. Darbeyi kim yapar, ordu yapar. Ne zamanki, CHP iktidara yakındır darbe söylemleri hep olur. Millet İttifakı ile beraber demokratik parlamenter sistemi getireceğiz” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

  • Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini değiştirmek için ön hazırlık gerekiyor. Güçlü bir demokratik parlementer sistem oluşturulacak. Bir dayatma kültürüyle dğeil, oturup tartışarak yapacağız. Demokratik parlamenter sistemi getirdiğimizde en çok da AKP’liler gelip oy verecek. En çok onların şikayetleri var.

Akşener’in ‘memleket masası’ çağrısı

  • Akşener’in çağrısını çok değerli buluıyorum. Aslında bu çağrıyı keşke önce Erdoğan yapsaydı. Buna hepimiz giderdik. Erdoğan, bu çağrıya büyük bir ihtimalle uymayacak zaten. Çağrıyı yapması gereken, ülkeyi buhrandan kurtarmak adına Meral Hanım yaptı. Ben bütün siyasi partilere çağrı yapmak isterim, parlamentoda olsun veya olmasın bütün siyasi partilerin başkanı olarak hepimiz Meral Hanım’ın çağrısına evet diyelim. Telekonferans ile bir araya gelebiliriz. Bazı çalışmalar yapabiliriz, bu süreçten nasıl çıkabiliriz, gücümüzü nasıl yeniden kazanabiliriz bunları konuşabiliriz.

Kayınpeder ile damat devleti kendi yönetiyor

  • Türkiye Cumhuriyeti çetesi rant çetelerine teslim edilemez. 3 banka yurt dışına dolar götürmeye başladı diye yasak getirdiler. Buna sebep olan kim, önleyecek olan kim? TC devletinin Londra’daki bir faiz tefeciisne teslim ettiniz diye yıllardır söylüyorum. İktidar bunalımda. Kayınpeder ile damat devleti kendi yönetiyor. Onlar dışında kimse bir şey bilmiyor. İkisi beraber memleketi nereye götürecek belli değil, freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağıya gidiyoruz.

S-400’ler

  • Parti sözcümüz, S-400’ler ne zaman aktive edilecek soruyor. Kovid-19 sebebiyle deniyor. Bununla ne ilgisi var? Türkiye’nin çıkarları neyse onu savunacağım. O kadar çok zorlandılar ki, paraya ihityaçları var. Para için gidip yalvaracaklar, diyecekler ki bize yardım edin. S-400’ler devre dışı tutacak mısın? Tutarsan vereceğim diyecek. S-400’leri aktive etmeyecek. TC devleti en modern hurdalığa ev sahipliği yapacak.

Erken seçim

  • Erdoğan’ın siyasetten anladığı konusunda ciddi endişelerim var. Önündeki büyük engelleri yok etmek olarak anlıyor siyaseti. Dolayısıyla bizim anladığımızla Erdoğan’ın anladığı farklı. Saray’a çekildikten sonra, halkın iradesine güvenmiyor. Yargıdaki elemanları ile halkın iradesini de yok edebiliyor.
  • Erken seçim yapar mı, kendisi karar verecek zaten. Biz yarın sabah erken seçim olacakmış gibi çalışıyoruz zaten.  Bahçeli diyebilir ki, yeter  yok artık ben destek vermiyorum. Ülke felakete gidiyor, ekonomi felakete gidiyor, vatandaşın hakemliğine başvuralım, gerekirse erken seçim olsun diyebilir.
  • Üç hilalin vakti geldi demek, sandığı göstermektir. ama süratla bu düzeltildi. Berat Albayrak’a verilen destek, önemli. Albayrak’ın bu ülkenin ekonomisine neler yaptığını hepimiz biliyoruz, bütün bu günahların sorumlusu onlara destek verenlerdir. Bu memlekette ne yapıldığıysa bu süre içinde, Cumhur İttifakı’nın diğer aktörü de yapmıştır.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER