A3 Haber

Yurttaşların geçim mücadelesi: İstanbul’da her yedi haneden biri belediyeden yardım istedi

Yurttaşların geçim mücadelesi: İstanbul’da her yedi haneden biri belediyeden yardım istedi

Yurttaşların geçim mücadelesi: İstanbul’da her yedi haneden biri belediyeden yardım istedi
Mayıs 11
09:21 2020

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik anlamda kötü günler geçiren yurttaşlara yerel yönetimler destek oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstatistik Ofisi’nin araştırmasına göre İstanbul’da yedi haneden birinin yardım için başvuruda bulunuğu ortaya çıktı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstatistik Ofisi, sosyal yardım talebinde bulunan ve talepleri olumlu sonuçlanan kişilerin profilini çıkardı. İBB bünyesinde hayata geçirilen sosyal destek başvuru sayfasına 1 Nisan- 1 Mayıs 2020 tarihleri arasında yapılan başvurular incelenerek bir değerlendirme yapıldı. Nisan 2020 İBB Sosyal Yardım İstatistikleri’nde çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. 

Başvuru sayısı 650 bini aştı

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, sosyal yardım amacıyla açılan internet sayfasına nisanda toplam 682 bin 697 başvuru yapıldı. Bu sayı, İstanbul’daki yedi haneden birinin başvuruda bulunduğunu ortaya koydu. Her haneden sadece bir kişinin başvurabildiği sistemde, aileleriyle birlikte 2 milyon 600 bin kişi sosyal yardım talebinde bulundu.

En çok kadınlar başvurdu

Araştırmaya göre hanelerin yüzde 10.6’sı, İstanbul nüfusunun ise yüzde 12.7’si sosyal destek kapsamına alındı. En fazla başvuruyu kadınlar yaparken, başvuranların üçte ikisi 25-44 yaş aralığında bulunuyor. Hanelerin yüzde 43’ü düzenli gelire, yüzde 59.2’si sosyal güvenceye sahip değil.

Destek isteyen çocuklu hanelerin oranı yüzde 78,7

Başvuranların yüzde 4.9’u başka yerden destek alırken yüzde 23’ü asgari ücretin altında kazanıyor. En fazla dört kişilik haneler destek alırken, çocuklu hanelerin oranı yüzde 78,7. Sosyal destek kapsamına alınan hanelerin yoğunlaştığı ilçelerin başında Esenyurt, Bağcılar, Sultangazi, Küçükçekmece ve Bahçelievler geldi. En az destek alan ilçeler ise Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER