A3 Haber

Erdoğan’ın alternatif baro kurma planı ne aşamada?

Erdoğan’ın alternatif baro kurma planı ne aşamada?

Erdoğan’ın alternatif baro kurma planı ne aşamada?
Mayıs 14
08:43 2020

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, “Erdoğan, çoklu baroya imkan tanıyan bir sistem üzerinde yoğunlaşılması talimatını verdi” dedi.

Selvi, bugünkü (14 Mayıs 2020) yazısında, baroların seçim sistemiyle ilgili yapılan değişiklikte AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın çoklu baro sistemi üzerine çalışılma talimatı verdiğini belirtti.

Selvi, “Örneğin bin üyeyi bulanın alternatif baro açması gibi dört alternatif üzerinde duruluyor” düşüncesini dile getirdi.

Selvi,“Barolarla ilgili düzenleme ilginç bir hal aldı. Salı günü AK Parti MYK toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a alternatif baro ve tekli baro sistemleriyle ilgili bir sunum yapıldı. Biliyorsunuz baroların seçim sistemi ve temsil oranlarını değiştiren bir düzenleme yapılıyordu. Tek baro korunacak ancak nispi seçim sistemi getirilecekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta gece yarısı çoklu baro sistemi üzerinde de çalışılsın talimatını verince pazartesi günü AK Parti’nin hukukçu kurmayları toplandı. Salı günü de MYK’da her iki alternatifle ilgili bir sunum yapıldı. Erdoğan, çoklu baroya imkân tanıyan bir sistem üzerinde yoğunlaşılması talimatı verdi” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Ankara ve Diyarbakır Barosu’nun, LGBT’ları hedef gösteren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı eleştirmesinin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, baroların seçim sistemine ilişkin düzenlemeyi en kısa zamanda Meclis’e getireceklerini duyurmuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER