A3 Haber

Kılıçdaroğlu: Babacan ve Davutoğlu’nun partilerine grup kurmaları için destek veririz

Kılıçdaroğlu: Babacan ve Davutoğlu’nun partilerine grup kurmaları için destek veririz
Mayıs 14
14:29 2020

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olası bir baskın seçimde İYİ Parti’ye verdikleri destek gibi, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi ile Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi’ne parlamentoda grup kurması için destek verebileceklerini söyledi.

Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu bugünkü köşesinde, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, “Baskın erken seçimde İYİ Parti’ye yaptığınız gibi Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne de grup kurma desteği verir misiniz?” sorusuna, “Demokrasi için elbette veririz. Seçim barajının kaldırılmasını bu yüzden istiyoruz. Meclis’te her parti temsil edilmeli” yanıtını verdiğini kaydetti.

Uğuroğlu yazısında,”Erdoğan’ı üzecek ikinci gelişme ise Gelecek ve DEVA partilerinin Millet İttifakı’na katılması olacaktır. Çünkü bu iki partinin liderleri Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan, AKP’nin de Erdoğan’ın da güçlü ve zayıf noktalarını çok iyi bilirler ve AKP’den büyük miktarda seçmen koparırlar. Onlar da güçlendirilmiş parlamenter rejimden yanalar. İki yıla yaklaşan sürede çöken partili cumhurbaşkanı, yani tek adam rejiminin savunucusu Cumhur İttifakı’dır. Ki bu noktada Bahçeli’nin, ‘Ben yokum, haydi erken seçim yapalım’ demesi inanın hiçbir partiye sürpriz olmayacaktır” görüşünü savundu.