A3 Haber

AKP’den bir rant projesi daha: Bozkırın nazar boncuğu Gökpınar Gölü’ne bungalov evleri yapılacak

AKP’den bir rant projesi daha: Bozkırın nazar boncuğu Gökpınar Gölü’ne bungalov evleri yapılacak
Mayıs 18
13:51 2020

Sivas’ın Gürün ilçesinde bulunan ve Sivas’ın Salda’sı olarak nitelenen Gökpınar Gölü’nün alt kısımlarına yürüyüş alanları ve bungalov evler yapılacak.

AKP iktidarının rant projeleri koronavirüs salgınında da tam gaz devam ediyor. Sivas’ta kent merkezine 147, Gürün ilçe merkezine ise 10 kilometre uzaklıktaki Gökpınar Gölü, doğal akvaryumu andıran görüntüsü ile hayran bırakıyor. Dipten kaynayan su ile beslenen 15 metre derinliğe sahip göl, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Sivas Valiliği, gölün alt kısımlarına yürüyüş alanları ve bungalov evler yapacak.  ​Valiliğin projeyi sosyal medya hesaplarından duyurmasıyla, çevrecilerden gölün doğallığının bozulabileceği gerekçesiyle itirazlar oluştu.

Tepkiler üzerine Vali Ayhan’dan açıklama

Sivas Valisi Salih Ayhan, projeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Sivas’ın, her bölgesinin ayrı bir güzelliği ve turizm değeri var. Gökpınar Gölü de turkuaz mavisiyle Türkiye’de değil, dünyada bir incidir. Bu inciyi herkesin muhafaza etmesi lazım. En başta bizlerin bu sorumluluk içerisinde hareket ettiğimizin bilinmesi lazım. Hiçbir Sivaslı, Gürün Gökpınar Gölü’nün zerresine zarar getirecek davranışta bulunamaz. Buna biz başta olmak üzere tüm Sivaslılar karşı çıkar. Aslında gölü muhafaza eden bir projedir. Gölün etrafını baskılayan diğer çalışmaları biraz daha tabana yaymaktır. Yani yoğunluğu gölün alt tarafına doğru aktarabilmektir. Asla bir yerleşim yeri ve yoğunluk oluşturmayacağız. Gölü daha da rahatlatmak için yapılan bir projedir. Projemizin ileriki zamanda detaylarını kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.