A3 Haber

RTÜK ‘adaleti’: Muhalif kanallara 36 kez ceza, yandaş kanallara sadece iki uyarı

RTÜK ‘adaleti’: Muhalif kanallara 36 kez ceza, yandaş kanallara sadece iki uyarı

RTÜK ‘adaleti’: Muhalif kanallara 36 kez ceza, yandaş kanallara sadece iki uyarı
Mayıs 18
09:27 2020

RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, tartışmaların odağındaki kurulun televizyonlara verdiği ceza ve yaptırımları raporlaştırdı. Buna göre son bir buçuk yılda muhalif kanallara 36 kez ceza kesildi, yandaşlar iki kez uyarıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı 1 Ocak 2019 ile 15 Mayıs 2020 arasında yapılan toplantılarda hangi yayıncılara, ne kadar ceza verildiğini mercek altına aldı. Çalışmaya göre Halk TV, Tele 1, KRT ve Fox TV’ye 36 ceza kesildi. Bu cezalardan 28’i idari para cezası olarak uygulandı. Kanallar 11 milyon ödemek durumunda kaldı. Fox TV’de Fatih Portakal ile Ana Haber Bülteni’ne üç kez durdurma cezası verildi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Halk TV’deki Siyaset Kültürü programına iki, Medya Mahallesi’ne beş, Sözüm Var programına beş olmak üzere 12 program durdurma kararına imza atan RTÜK, KRT’de yayınlanan Haber Merkezi’ne de iki durdurma cezası verdi.

Tele 1’de yayınlanan Ana Habere iki, Gün Başlıyor programına sekiz olmak üzere 10 program durdurma cezası kararlaştırıldı. Dört kanala verilen ceza karşılığı yayınlar 27 kez durdurulmuş oldu.

Sopa gibi kullanıyor

Son 1,5 yılda ATV ve Ülke TV’ye en hafif “ceza” olan birer kez uyarı, TGRT Haber’e bir kez idari para cezası kesildi. TV Net, Kanal 7 ve A Haber ceza almadı. Show TV’ye 4, Kanal D’ye bir kez idari para cezası kesildi.

“Bu tablo her şeyi anlatıyor. Ama gerçek değişmez” diyen Taşcı, “Hangi yayıncıların kollanıp, kimin ensesinde boza pişirildiği ortada” diye konuştu. Taşcı şunları söyledi: RTÜK, cezalandırmayı sopa olarak kullanıyor. İktidarı rahatsız eden kanalları cezayla, program durdurmayla susturabileceğini, hizaya getirebileceğini düşünüyor ve var gücüyle üzerlerine abanıyor.

İktidarı eleştirenlerin sesini duyuran kanalları cezalandırmayı görev sayıyor. RTÜK Başkanı Şahin kendi deyimiyle bunu emir telakki ediyor. “Cebimde listem hazır. Ailemiz 50 kişiyi götürür” diyen Noyan’ın sözlerinin tek bir sözcüğünü muhalif bir kanalda biri söyleseydi cezası kesilirdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER