A3 Haber

BİK, BirGün’e Kızılay haberleri nedeniyle yedi gün ilan kesme cezası verdi

BİK, BirGün’e Kızılay haberleri nedeniyle yedi gün ilan kesme cezası verdi
Mayıs 22
14:55 2020

Cumhuriyet’e 35 gün resmi ilan ve reklamların kesilmesi cezası veren Basın İlan Kurumu, Kızılay ile ilgili yayımladığı iki ayrı haber nedeniyle BirGün’e de yedi günlük ilan kesme cezası verdi.

A3 Haber Merkezi- “Boğaz’da kaçak var” haberi nedeniyle “Cumhuriyet gazetesine ve internet sitesine 35 gün süreyle resmi ilan ve reklamların kesilmesi cezası” veren Basın İlan Kurumu (BİK), iki ayrı Kızılay haberi nedeniyle BirGün gazetesine toplamda 7 günlük ilan kesme cezası verdi.

10 Eylül tarihli “Kızılay holdingleşti” başlıklı haberde Kızılay yöneticilerinin kurumun şirketlerinden “huzur hakkı” alacakları, “Kızılay Yönetim Kurulu Üyeleri şirketlerden de ‘huzur hakkı’ adı altında ücretler alacak” ifadeleriyle anlatıldı. Ancak gazetenin basılı nüshasının manşetinde yer alan “Huzur hakkı adı altında ikinci maaş” ifadelerini gerekçe gösteren BİK, ‘huzur hakkı’nın maaş sayılamayacağını, bu nedenle haberde gerçeğe aykırı beyanda bulunulduğunu savundu.

16 Eylül 2019 tarihli, “Milyonluk ihale Menzil hayranına” başlıklı ve “Menzil Tarikatı’na hayranlığını gizlemeyen Ferhat Danışman’ın şirketi, Kızılay’dan 120 milyon avroluk ihale aldı. Üç farklı kan testi için yapılan ihalenin, pazarlık yöntemiyle verilmesi dikkat çekti” ifadelerinin kullanıldığı haber için BİK’ten verilen cezada haberin hiçbir unsuru yalanlanmadı. Buna karşın haberin içinde “Yasalara aykırı bir ihale yapıldığına dair” herhangi bir ima dahi geçmezken söz konusu ihalenin yasalara uygun biçimde yapıldığını belirten BİK, “Haberle Kızılay’ın bir şirketi kayırdığı, ihalenin usulüne uygun yapılmadığı izlenimi yaratıldığı” yönündeki öznel yorumunu verdiği cezaya dayanak yaptı.