A3 Haber

‘Çay göçü’ sürüyor: Rize’ye iki günde 8 bin 692 çay üreticisi giriş yaptı

‘Çay göçü’ sürüyor: Rize’ye iki günde 8 bin 692 çay üreticisi giriş yaptı
Mayıs 22
13:11 2020

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan ‘seyahat kısıtlaması’ engeli kaldırılan çay üreticileri, memleketlerine gelmeyi sürdürüyor. Rize’ye iki günde gelen 9 bine yakın çay üreticisi, evlerinde karantina süreçlerini geçiriyor.

Doğu Karadeniz’deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay üretiminde hasat başladı. Çay tarımında, koronavirüs tedbirleri kapsamında, sınır kapılarının kapatılması nedeniyle 40 bin yabancı uyruklu işçinin ülkeye giremeyecek olması, büyükşehirlerden gelmek isteyen üreticilerin de kente girişlerinin yasaklanması ile bir süre önce işçi arayışı başladı. İçişleri, Sağlık ile Tarım ve Orman Bakanlıkları koordinesinde, dört ilin valilikleri ve ilgili kuruluşların temsilcilerinin gerçekleştirdiği toplantılar sonunda çay hasadı için üreticilere izin çıktı.

Rize’ye gelmek için başvuru sayısı 30 bini aşmıştı

Çay üreticileri de İçişleri Bakanlığı’na başvurarak, izin belgelerini aldı. Dört ilde başvuru sayıları 50 bine ulaşan çay üreticileri, çarşamba gecesinden itibaren memleketlerine gelmeye başladı. Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun il sınırlarında da üst düzey önlemler alındı. İl sınırlarında polis ve jandarma ile sağlık ekiplerinin kontrolünden geçirilen üreticiler, bir hafta süreyle evlerinde karantinaya alındı. Rize’ye gelmek için başvuran 30 bin 150 dolayında üreticiden 8692’si,2 günde 3202 araçla ile kente geldi.

Çay üreticilerin memleketlerine dönüşleri, üçüncü günde de sürüyor. Trabzon-Rize sınırındaki kontrol noktasında, araç kuyrukları oluştu. Büyükşehirlerden özel araç ve otobüslerle gelenlerin ateşleri ölçülüyor. Uymaları gereken kuralları içeren 14 maddelik taahhütname imzalatılıyor. Üreticiler de kentteki evlerinde yedi gün karantinada kalıyor. 50 bine yakın üreticinin gelişlerinin bayram tatili sürecinde de süreceği belirtildi. (DHA)