A3 Haber

Reel kesim güveni üç ayda 100’lerden 60’lara indi, Mayıs’ta 70’lere geldi

Reel kesim güveni üç ayda 100’lerden 60’lara indi, Mayıs’ta 70’lere geldi
Mayıs 22
11:39 2020

TCMB açıkladı mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) Mayıs’ta bir önceki aya göre 11,2 puan artarak 73,5 oldu.

Kötümserler azaldı

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8,2’ye, aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 52,5’e yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 39,3’e gerilemiştir.

Gelecek üç aya dair beklentiler yüksek

Gelecek üç aydaki üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı, ihracat sipariş miktarı, istihdamda, ayrıca gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasında iyileşme bekleniyor.

İmalat sanayi kapasite kullanımı

Kapasite kullanımı Mayıs’ta hafif toparlandı.
TCMB bugün açıkladı: Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 62,7 seviyesinde gerçekleşmiştir.

SONUÇ: Haziran ve Temmuz gerçekleşmeleri yılın kaderini çizecek gibi duruyor. Mayıs’ta gelecek üç ayla ilgili olumlu beklentiler öne çıktı. Bunların karşılanıp karşılanmayacağını göreceğiz. Bu süreçte özellikle ihracat ve turizm pazarlarımızdaki sağlık durumu ana belirleyici olacak.