A3 Haber

Sokağa çıkma yasağında dört günde 47 bin 831 kişiye işlem yapıldı

Sokağa çıkma yasağında dört günde 47 bin 831 kişiye işlem yapıldı

Sokağa çıkma yasağında dört günde 47 bin 831 kişiye işlem yapıldı
Mayıs 26
21:39 2020

İçişleri Bakanlığı dört günlük sokağa çıkma yasağı boyunca ihlalde bulunan 47 bin 831 kişi hakkında adli ya da idari işlem yapıldığını açıkladı.

A3 Haber Merkezi- İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan 22 Mayıs 2020, saat 24.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının, bu gece saat 24.00’da sona ereceği belirtildi.

Açıklamada, tüm Türkiye’de uygulanan kısıtlamaya ülke genelinde yüksek oranda riayet edildiği belirtilerek, “Bu uygulama sırasında az sayıda da olsa kısıtlama kararına uymayan vatandaşlarımız olmuştur. 4 günlük süre boyunca ihlalde bulunduğu tesbit edilen toplam 47.831 kişiye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapılmıştır” denildi.

66 yerleşim yerinde 61 bin 559 kişi karantina altında

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Halihazırda, bugün saat 20.00 itibarıyla 25 ilimizdeki, 2 belde, 17 köy, 45 mahalle ve 2 mezra olmak üzere toplam 66 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmakta olup bu yerleşim yerlerindeki toplam nüfus 61 bin 559’dur. Öte yandan 63 ildeki, 395 yerleşim yerinde karantina kararı ise kaldırılmıştır.

Gelinen nokta itibarıyla, bir süredir büyük bir toplumsal başarıyla uyguladığımız tedbirlerin salgının yayılmasını önleme noktasında olumlu netice verdiği açıktır. Ancak bu başarı ve özellikle 4 günlük kısıtlamanın bu gece tamamlanacak olması, virüsle mücadeledeki sorumluluğumuzu arttırmaktadır. Bugüne kadar yapılan fedakârlıkları düşünerek adım atmak, ‘kontrollü sosyal hayat’ı öncelemek, bireysel korunma tedbirlerimizi, maske kullanımı – sosyal mesafeye riayet ve el hijyeni gibi bireysel önlemlerimizi hassasiyetle uygulamaya devam etmek, başarımızı kalıcı hale getirmek için şarttır.

Bu itibarla 81 ilimizde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının hemen sonrasındaki günlerde hem bireysel tedbirlerimizin devamını, hem de market, alışveriş merkezi, pazar yeri, cadde ve sokaklarda yoğunluk oluşturulmamasını, bu yerlerde maske takma ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilmesini vatandaşlarımızdan önemle rica ediyoruz. Çünkü koronavirüs’le mücadelede milletimizin desteği ve önlemlere riayeti, sürecin temel belirleyicisidir. İnşallah bugüne kadar pek çok sıkıntıyı birlikte atlattığımız gibi Covid- 19 salgınını da hep birlikte aşacağımıza olan inancımız tamdır.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER