A3 Haber

Sosyal medyada meteor heyecanı: Türkiye’ye göktaşı mı düştü?

Sosyal medyada meteor heyecanı: Türkiye’ye göktaşı mı düştü?

Sosyal medyada meteor heyecanı: Türkiye’ye göktaşı mı düştü?
Mayıs 27
23:57 2020

Türkiye’nin birçok ilinde vatandaşlar meteor ve göktaşı gördüğünü söyleyerek, cep telefonuyla çektikleri görüntüleri paylaştı.

A3 Haber Merkezi- Karadeniz, Doğu Anadolu bölgesindeki çok sayıda ilde gökyüzünde “ışık topu” gördüğünü söyleyen vatandaşlar cep telefonuyla kaydettikleri görüntüleri paylaştı. Vatandaşlar tarafından meteor veya göktaşı değerlendirmesi yapılan cisim Trabzon, Artvin, Malatya, Elazığ, Bingöl, Diyarbakır, Erzurum, Sivas, Tunceli, Erzincan ve Ardahan başta olmak üzere bir çok şehirde görüldüğü iddia edildi.

Trabzon Emniyet Müdürlüğü ise, kentin birçok ilçesinden bu tür ihbarlar geldiğini doğrularken yeryüzü ile alakalı bir durum olmadığını ve gelişmeleri takip ettiklerini açıkladı.

“Işık hüzmesi tipik bir meteor olayı”

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi, Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünalan, bu olayın meteor olduğunu ifade etti. DHA’ya konuşan Doç. Dr. Ozan Ünalan, görgü tanıklarının ifadeleri, videolar ve resimlere bakıldığında ışık hüzmesinin tipik bir meteor olayı olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bir meteor vakası görüldü ülkemizde, özellikle Doğu illerde, Gündeydoğu ve Doğu Karadeniz tarafından görüldü diye raporlar geliyor. Bu bir meteor olayı görgü tanıklarının ifadelerine göre, yoğun bir ışık hüzmesi 3 dakika ardından gelen patlamayla beraber görülmüş, bu tipik bir meteor olayı, aslında yer yer bazı yerlerde yer sarsıntısı olmuş olabilir. Bu anlamda, tipik bir meteor olayı ile karşı karşıyayız diyebiliriz. Bu açıdan bakıldığında görgü tanıklarının ifadeleri, artı videolar ve resimler varsa bunlar bizim için çok önemli, e-mail vasıtası ile bana ulaşabilirler. Burda baktığımızda, ilk belirlemelere ve görgü tanıklarının ifadelerine göre Erzurum tarafından gelip Artvin tarafına devam ediyor ve Batum açıklarında denize düşme ihtimali çok yüksek veya en kötü ihtimalle biraz daha farklı değerlendirirsek Gürcistan tarafına da düşmüş olabilir. Tabi ki bu değerlendirmeler sürüyor. Bir yandan da temaslarımız da devam ediyor, dolayısı ile bizimle temasa geçebilirsiniz. Bizler de araştırmaya devam ediyoruz, en yakın zamanda tekrar güncel bilgileri paylaşmış olacağız.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER