A3 Haber

Prof. Dr. Ceyhan’dan cuma namazı uyarısı: Camilerde tekbir alçak tondan yapılmalı

Prof. Dr. Ceyhan’dan cuma namazı uyarısı: Camilerde tekbir alçak tondan yapılmalı

Prof. Dr. Ceyhan’dan cuma namazı uyarısı: Camilerde tekbir alçak tondan yapılmalı
Mayıs 28
11:10 2020

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ceyhan, yüksek sesli konuşmalarda damlacıkların daha çok çıktığını ve koronavirüsün yayılımının fazla olduğunu belirtti. Ceyhan, “Camilerimizde özellikle tekbir gibi herkesin katıldığı yüksek sesli konuşmaları alçak tonda yapmakta yarar var” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan ve 29 Mayıs’ta cuma namazıyla yeniden cemaatle ibadete açılacak camilerde uyulması gereken kurallara ilişkin açıklamalarda bulundu.

İbadethaneler ve dini toplanmaların en riskli faaliyetler olduğunu belirten Ceyhan, şunları söyledi:

“Camilerden Trabzon’da bir olay dışında bir şey bildirilmedi ama şüphesiz kapalı bir ortam ve klimanın mecburen çalıştırıldığı için tedbirleri çok sıkı uygulamak gerek. Nedir bu tedbirler; kesinlikle ortak kullanılan yerlerde mümkün olduğu kadar el değdikten sonra ağza ve burna götürmeden el temizliği yapmak. En önemlisi maske ve mesafeye dikkat etmek. Klima çalışıyorsa ‘1.5 metre’ dediğimiz o mesafeyi ‘2 metre’ diye düşünmekte yarar var. Malum güney bölgelerde klimasız durulmayacak zamanlar olacak. Diyanet de cuma namazlarının açık alanlarda kılınmasını istedi.”

“Yüksek sesle konuşmalarda virüs yayılımı daha fazla”

Prof. Dr. Ceyhan, maskelerini çıkarmak zorunda olabilecek imam ve müezzinlerin, konuşuyorlarsa 1.5 metrelik sosyal mesafeyi 2 metreye çıkarmalarının, hatta zorunlu durumlarda araya fiziksel bariyer koymalarının faydalı olacağının altını çizerek, şöyle devam etti:

“Özellikle yüksek sesli konuşmalarda virüs yayılımı daha fazla. Damlacık daha çok çıkıyor ve virüs de ona bağlı olarak daha çok çıkabiliyor. Mümkün olduğu kadar camide az konuşmak, konuşmak gerektiğinde de çok yüksek tonda konuşmamak önemli. Mikrofon kullanılmasına teşvik etmek gerekir. Bizim camilerimizde duaların çoğu içten okunuyor ama özellikle ‘tekbir’ gibi herkesin katıldığı yüksek sesli konuşmaları alçak tonda yapmakta yarar olduğunu düşünüyorum. Bunun bir risk oluşturduğunu düşünerek gerekli tedbirleri almak gerekir.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER