A3 Haber

HDP’den vekillik düşürülmesine ‘Kravatlılar da darbe yapar’ protestosu: Polis biber gazıyla müdahale etti

HDP’den vekillik düşürülmesine ‘Kravatlılar da darbe yapar’ protestosu: Polis biber gazıyla müdahale etti

HDP’den vekillik düşürülmesine ‘Kravatlılar da darbe yapar’ protestosu: Polis biber gazıyla müdahale etti
Haziran 05
12:44 2020

HDP milletvekilleri, üç vekilin vekilliklerinin düşürülmesini protesto etmek için “Darbeci AKP ” sloganıyla Meclis’ten Güvenpark’a yürüyüş başlattı. Polis, milletvekillerine biber gazı ile müdahalede bulundu.

A3 Haber Merkezi- HDP milletvekilleri, TBMM’de dün HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürülmesiyle cezaevine girmelerini protesto etmek için “Darbeci AKP ” sloganıyla Meclis’ten Güvenpark’a yürüyüş başlattı.

Meclis’te yapılan kısa basın açıklamasının ardından HDP’li vekiller yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında milletvekillerine kısa süreli müdahalede bulunuldu. HDP Milletvekili Rıdvan Turan’ın ceketi yırtıldı. Milletvekilleri sivil iki kişinin provokatörlük yaparak saldırdığını söyledi.

Bir süre daha yürüyen HDP’li vekillerin yürüyüşü engellendi.

“Bunlar darbecidir, darbeyi kravatlılar da yapar”

Grup adına açıklama yapan HDP Grup Başkanvekilleri Saruhan Oluç, “Bunlar darbecidir, darbeyi apoletlilerin dışında kravatlılar da yapar” dedi. HDP’nin demokratik siyaset alanından tasfiye edilmek istendiğini belirten Oluç’un konuşmasından satır başları şöyle:

  • HDP’yi demokratik siyasetten tasfiye etmek istiyorlar.
  • Bugünkü iktidar siyasete hukuka darbe yapmaktadır. Yeni bir süreç değil… CHP ve HDP’li üç milletvekilinin AYM süreci tamamlanmamış olmasına rağmen Saray’dan verilen emir gereği milletvekilleri düşürülmüştür.
  • Bunlar darbecidir. Darbe ordu ve askerler tarafından yapılmaz. Türkiye’nin tarihinde defalarca askeri darbeler yaşanmıştır. Ama askeri darbelerin dışında da siviller, kravatlılar da darbe yaparlar.

“İktidar herkese savaş açmıştır”

  • İktidar geçen gün bas bas darbe yapmak istiyorlar diye bağırırken kendi darbelerini örtmeye çalışıyor. Bu iktidarın tek derdi kendi koltuğu ve yandaşları korumaktır. Ülkenin bütün kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekiyor. Bu iktidar Türkiye’nin içinde ve dışında da herkese savaş açmıştır.
  • Bu iktidara muhalif olan herkes düşmanlaştırılıyor. Parti ile devleti bütünleştirdikleri için iktidara muhalif olan herkesi devlet düşmanı ilan etme cüreti gösteriyorlar.
  • Bu iktidar azınlığa düşmesine rağmen herkese zulüm yapıyor, kendisine muhalifleri cezaevine gönderiyor.
  • HDP olarak bütün örgütlerimizle, parti yöneticilerimizle, milletvekillerimiz ve cezaevindeki bütün seçilmişlerimizle dimdik ayakta duracağız. Ama asla bu iktidarın zulmü karşısında diz çökmeyeceğiz geri adım atmayacağız.
  • Bizi demokratik siyaset alanından tasfiye etmek isteyenlere asla izin vermeyeceğiz. Adalat eşitlik barış ve özgürlük mücadelemizi her alanda yürüteceğiz.
  • Kürt, Türk, Ermeni, Alevi, Sunni, Laz, Çerkes… Herkese söz veriyoruz ki Türkiye’ye demokrasi, özgürlük ve barışı getireceğiz.
  • Ortak vatan demokratik cumhuriyet anlayışımızdan vazgeçmeyeceğiz.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER