A3 Haber

Prof. Dr. Orhan Yıldız: KKKA, koronavirüsten daha ölümcül

Prof. Dr. Orhan Yıldız: KKKA, koronavirüsten daha ölümcül

Prof. Dr. Orhan Yıldız: KKKA, koronavirüsten daha ölümcül
Haziran 05
11:39 2020

Prof. Dr. Orhan Yıldız, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığında bu yıl hızlı bir artış olduğunu söyledi.  Yıldız, “KKKA hastalığı, koronavirüsten farklı olarak daha ölümcüldür” dedi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, kene ısırması sonucu oluşan KKKA hastalığının yeni bir hastalık olmadığını söyledi. Hastalığın 2000’li yılların başında Türkiye’nin gündemine geldiğini belirten Prof. Dr. Yıldız, iki yıldır vaka sayılarının azalmasına rağmen, hastalığın bu yıl hızlı artış gösterdiğini belirtti.

Prof. Dr. Yıldız, “Bunun sebebini bilemiyoruz. Bu yıl biz insanları koronavirüs tedbirleri nedeniyle evde olur düşüncesi ile beklemiyorduk. Ancak öyle bir şey olmadı. Her yıl nisan ve ekim ayları arasında bu hastalık aktif görülürdü. Özellikle haziran ve temmuz en aktif olduğumuz dönemdir. Havanın sıcaklığı nedeniyle hem de insanların bağ veya bahçe işleriyle uğraştığı, doğada çok fazla bulundukları bir dönemdeyiz. Tokat kene için bilinen bölgelerin başında geliyor. Bu Çorum, Sivas, Yozgat, Erzincan’a kadar uzanan Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki vadilerde ortaya çıkan bir hastalıktır” dedi.

“Kayseri’de yedi vaka oldu, ikisini kaybettik”

Prof. Dr. Yıldız, bu yıl Kayseri’de şimdiye kadar yedi vaka olduğunu belirterek, “Dördü Erciyes Üniversitesi’nde, üçü Şehir Hastanesi’nde tedavi gördü. Hastalardan ikisini kaybettik. KKKA hastalığı koronavirüsten farklı olarak daha ölümcüldür. Özellikle tarım alanında çalışanlar risk altında. Benzer durum piknikçi ve dağcılar için de söz konusudur. Tarım ve hayvancılık alanında çalışma yapanlar kapalı giysi tercih etmeliler. Pantolonun paça içerisine sokulması iyi bir önlemdir. Kene uçan bir hayvan değil, sizin bulunduğunuz ortamda varsa hayvanlarda veya ağaçlarda, oradan size sıçrayabilen bir hayvandır. Kapalı tutmak gerekir. Kısa kollu giysiler giymemek gerekir. Bu tür riskli yerden ayrılınca mutlaka kene açısından tüm vücudun kontrol edilmesi gerekir” diye konuştu.

“KKKA ile koronavirüsü ayırmak zor değil”

Yüksek ateş şikayeti nedeniyle hastalığın koronavirüs ile karıştırılmaması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Yıldız, “Bu hastalıkla koronavirüsü ayırmak zor değil. Bize yüksek ateşle geliyorlar; ama burada halsizlik, baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishal ön plandadır. Bunlar koronavirüste de olabilir ama KKKA’da kanamalar başlıyor. Vücutta kırmızı renkli döküntüler oluyor. Gözlerde şişkinlik olabiliyor. Diş eti kanamaları ve vücudun çeşitli bölgelerinde morarmalar gibi çok daha ağır tablo karşımıza geliyorlar. Kan tahlilleri ile hızla bunları birbirinden ayırabiliyoruz. Tıpkı koronavirüste olduğu gibi burada da PCR testi söz konusudur. Hastalıkta en belirgin şey ise kene temasıdır” dedi.

“Keneyi elinizle kopararak çıkarmaya çalışmayın”

Vücuda yapışan kenenin kesinlikle elle çıkarılmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yıldız, şöyle konuştu: “Kene bir şekilde vücudumuza yapıştı. En yakın sağlık kuruluşuna gideceğiz. Keneyi elinizle kopararak çıkarmaya çalışmayın. Ezerek hiç çıkarmayın. Çünkü bulaşmayacaksa bile bulaşır. Ezme işlemi içerisinde hayvandan kan çıkacağı için bulaşı biz daha da artırmış olacağız. Yakarak çıkarmak her zaman hatalıdır. Sağlık merkezine gidilerek kenenin tutunduğu kafasından itibaren bütün halinde bir parça bile içeride kalmayacak şekilde çıkarılması gerekir ki en az bulaş söz konusu olsun.

KKKA nedeniyle iki günde üç kişi yaşamını yitirdi

KKKA hastalığı dün Yozgat’ta, çoban Afgan uyruklu Rahmetullah Kadiri ile Sivas’ta çiftçi Azamet Yıldız tedavi gördükleri hastanede yaşamlarını yitirdi. Önceki gün de Yozgat’ta kene ısıran çiftçi Ömer Çekerek, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiş, Karabük’te de dört kişi KKKA şüphesiyle hastaneye kaldırılmıştı. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER