A3 Haber

Erdoğan:Türkiye hamdolsun ilk çeyrekte dünyada bir numara

Erdoğan:Türkiye hamdolsun ilk çeyrekte dünyada bir numara

Erdoğan:Türkiye hamdolsun ilk çeyrekte dünyada bir numara
Haziran 08
21:40 2020

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TRT yayınında yaptığı açıklamada “ABD’de 45 milyon işsizden bahsediliyor. Türkiye’de hamdolsun ilk çeyrekte dünyada bir numarayız. Büyümede 4,5 gibi bir oranı yakaladık” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündemdeki gelişmeleri değerlendiriyor.

Erdoğan TRT spikeri Sermin Baysal Ata, SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran ve Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’nun sorularını yanıtlıyor.

“Dünyada bir numarayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Gerçekten koronavirüs musibeti, hakikaten sadece Türkiye’yi değil, tüm dünyayı etkiledi. Dünya ülkeleri arasında getirdiği zararlar var. Başka ABD, Çin, Rusya olmak üzere ciddi zararlar gördüler. ABD’de 45 milyon işsizden bahsediliyor. Türkiye’de hamdolsun ilk çeyrekte dünyada bir numarayız. Büyümede 4,5 gibi bir oranı yakaladık. Terörle mücadeleyi de kesmedik, aynen devam ediyoruz. Sağlıkta ise 102 ülkeye tıbbi yardımlar gönderdik. Başakşehir Çam ve Sakura şehir hastaneleri olmak üzere Türkiye’nin en büyük hastanesi oldu. Bu hastaneyi yap – işlet – devretle bitirdik. İçindeki tüm donanımıyla son teknolojiyi bu hastanede görebilirsiniz.”

Sağlık turizmine girelim dedik”

“Refakatçilerin geldiği zaman rahatlıkla istirahat edebileceği alanlara kadar çok çok güzel. Bazı eksikler var. Peyzaj ve ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Bu hastanemizi çok farklı bir hale getirdik. Sağlık Bakanlığımızda buradaki doktor, hemşire gibi ekiple donanım altına aldı.

Sağlık turizmine de girelim dedik. Bizim Yeşilköy’de havalimanımız var. Buranın bir bölümünü de “acil durum hastanesi” yapalım dedik. 45 günde biz burayı 1008 oda hastane olarak yapalım dedik. Yüklenici firma sözü verdi ve “2 hastaneden birinin ben yapacağım” dedi.

Bin 8 odalı acil durum hastanesini, Pakize Öz olarak yaptık. Burada da en ileri teknolojiyi sağlıkta kullandık. Burada 16’şar ameliyathane var. İstenildiğinde bu odalar yoğun bakıma dönüştürülebiliyor.

Bu şehir hastanelerimizi genişleterek devam ettiriyoruz. Yaptığımız son açılışlarla 11 şehir hastanemiz oldu.”

“Üç kavram önem arz ediyor”

“Şimdi ben buradan milletime sesleniyorum. Özellikle üç kavram burada önem arz ediyor. Maske mesafe temizlik. Aman ne olur bu üç kavrama çok dikkat edin.

Bir defa maske ihmal etmeyin. Hele hele kapalı mekanda kesinlikle takın. 1.5 metre mesafeyi koruyalım. Elimizi bir yere sürdük kesinlikle yıkayalım. Yapalım ki başımıza iş almayalım. Eğer buradaki tedbirlerimiz ele alınırsa ben inanıyorum ki çok kısa zamanda 65 yaş üstü abilerim kardeşlerim bu işten zarar görmeyecektir.”

“Gelişmeler fena değil”

“Gençlerimizde, ‘Ben gencim bana bir şey olmaz’ demesin. Maalesef bu hafta sonu, piknik alanlarına, yol kenarlarına gidenlerin yaptıkları işler doğru değil. Sonra bu işi telafi edemezsin.

Her şeyi serbest bıraktık diye bu iş bitti anlamına gelmez. Bugünün rakamlarını da buraya gelirken aldım. Baktığımız zaman vaka düştü. Vefat 18’e kadar inmişti. Bu defa 19, fena sayılmaz. Yoğun bakın 625, biz bu rakamı görmek istemiyoruz. Entübe hasta sayısının da aşağı düşmesini istiyoruz. İyileşen hasta sayısı güzel. Test sayılarımız iyi durumda. Gelişmeler bu noktada fena değil.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER