A3 Haber

Avrupa’ya iltica başvuruları salgın sonrası yüzde 87 azaldı

Avrupa’ya iltica başvuruları salgın sonrası yüzde 87 azaldı

Avrupa’ya iltica başvuruları salgın sonrası yüzde 87 azaldı
Haziran 12
07:32 2020

Avrupa İltica Destek Ofisi (EASO), Nisan ayında Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapılan iltica başvuruları taleplerinde koronavirüs salgınından önceki Ocak ve Şubat’a göre yüzde 87’lik büyük bir düşüş yaşandığını bildirdi.

Malta merkezli EASO’nun yayımladığı özel rapora göre, AB ülkelerine Nisan’da 8 bin 730 iltica talebi geldiği belirtilirken, bunun Covid-19’dan önceki Ocak ve Şubat’a nazaran yüzde 87lik “muazzam bir düşüşe denk geldiği” ifade edildi.

Covid-19’un yol açtığı seyahat kısıtlamaları ve ulusal boyutta alınan sağlık önlemlerinin geçen birkaç ayda Avrupa’ya yönelik iltica taleplerini dramatik şekilde kestiği yorumu yapıldı.

Bütün milliyetlerden daha az başvuru kaydedildiği ancak son yıllarda önemli menşe ülkelerden olan Venezuela’dan Ocak ayında 5 bin 13 talep gelirken, bu sayının Nisan’da 80’e düştüğü belirtildi. Benzer şekilde Kolombiya’dan da Ocak’ta 5 bin 272 talep gelirken, Nisan’da 64’e gerilediği aktarıldı.

EASO’nun seyahat kısıtlamalarına yönelik önlemlerin gevşetilmesiyle iltica başvurularının da yavaşça artmasını beklediği de raporda yer aldı. EASO, Mayıs ayındaki açıklamasına da atıfta bulunarak, AB ülkelerinin orta vadede iltica başvurularındaki artışa hazır olması gerektiğini belirtti.

EASO raporunda, küresel düzeyde iki karşıt etki üzerinde çalışılması gerektiği ifade edilerek, bunlardan birinin pandeminin yarattığı ekonomik sıkıntılar, gıda güvensizliği ve toplumsal huzursuzlukların yer değiştirmelerle sonuçlanabilecek olması, diğerinin de salgın tedbirleri sebebiyle göç harekelerinin kısıtlanması olduğu kaydedildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER