A3 Haber

20 ilde ölüm orucundaki avukatlar için açıklama: Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal yaşasın

20 ilde ölüm orucundaki avukatlar için açıklama: Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal yaşasın

20 ilde ölüm orucundaki avukatlar için açıklama: Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal yaşasın
Haziran 15
17:50 2020

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucu sürdüren avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’a destek için 20 ilde basın açıklamaları düzenlendi.

A3 Haber Merkezi- Adil yargılanma talebiyle ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’a destek için İstanbul, Ankara, Van, İzmir, Adana, Mersin ve Antalya başta olmak üzere çok kentte yapılan açıklamalarda, “Avukatları derhal serbest bırakın! Adalet sağlansın, Ebru ve Aytaç yaşasın!” denildi.

ÇHD üyesi 18 avukata toplam 159 yıl ceza verildi

12 Eylül 2018’den beri cezaevinde bulunanan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, ‘terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Gizli tanık beyanlarına dayandırılarak hazırlanan iddianame ile yapılan yargılamada Timtik ve Aytaç’ın da aralarında olduğu ÇHD üyesi 18 avukata toplam 159 yıl ceza verildi. Yargıtay aşamasında bulunan dosyaya ilişkin adil yargılanma talep eden Aytaç ve Timtik, dört aydan uzun süredir ölüm orucunda.

Adalete ihtiyacımız var

Savunmaya Özgürlük Platformu’nun 20 merkezde adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda ola avukatlara destek olmak açıklama yaptı.

İstanbul’da gerçekleştirilen açıklama Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde yapıldı. İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, bugün açılan adliyelere adalet için geldiklerini belirterek, “Bizim adalete ihtiyacımız var. Üstelik avukatlar için avukatların adaleti ihtiyacı var. 3 ay sonra yine bunu haykırmak için buradayız. Bu kez zamanımız da az, bekleriz diyecek takatimiz de yok. Acil ihtiyacımız var adalete. Yoksa Aytaç ve Ebru ile birlikte getireceğiz adaleti” dedi.

“Adil yargılanma hakkı talep ediyoruz”

Yargılalama sürecindeki adaletsizliklere dikkat çeken Durakoğlu, “Hiçbir aşamasında ‘adil yargılama’nın olmadığı bir dava… Evrensel hukukun bütün uygar dünyada genel bir kabule ulaştırdığı adil yargılanma hakkının aslında sanık için bir hak olduğunu, yargıcın lutfu olmadığını, bu hakkın tesliminin bir mecburiyet olduğunu 2020 yılında hala anlatıyor olmaktan utanıyorum” diye konuştu.

Aynı saatlerde pek çok Baro Başkanının adalet için açıklama yaptığını hatırlatan Durakoğlu, “Acil adalet istiyoruz bugün, önce Aytaç ve Ebru için, sonra tutuklu bütün meslektaşlarımız için. Yurttaşlar için istiyoruz biz adil yargılanma hakkını. Lütuf istemiyoruz. Daha geçen gün AYM başkanı bireysel başvurularda en çok ihlal kararı verilen dosyanın adil yargılanma hakkının ihlali olduğunu söyledi yüzde 52 ile. Bekleyemeyiz, giremeyiz Biz 52’lere. Meslektaşlarımız için adil yargılanma hakkı talep ediyoruz” dedi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER