A3 Haber

Hamdi Gezmiş için helallik isteyen imam: Yüce rabbim Deniz Gezmiş ağabeyimize gani gani rahmet eylesin

Haziran 18
15:54 2020

Deniz Gezmiş’in ağabeyi Hamdi Gezmiş’in cenaze törenine katılanlardan helallik isteyen imam, “Yüce rabbim Deniz ağabeyimize gani gani rahmet eylesin” dedi.

Beyin kanaması sonucu hastaneye kaldırılmasının ardından Mart ayından itibaren kaldığı yoğun bakımda hayatını kaybeden Deniz Gezmiş’in kardeşi Hamdi Gezmiş, Üsküdar’daki Selimiye Büyük Camii’nde yapılan törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Hellallik isteyen imam, “Deniz ağabeyimize yüce rabbim gani gani rahmet eylesin. Hamdi ağabeyimizi kendilerine komşu eylesin” diyerek dua etti.

Cenaze töreninde helallik isteyen imam, sonrasında şu ifadeleri kullandı:

“Deniz ağabeyimizin son mektubunda, son vasiyetinde yazmış olduğu gibi babasına emanet etmiş olduğu gibi kitaplarını ve eserlerini Hamdi ağabeyimize emanet bırakmıştı. Kendisinin bilim insanı olmasını vasiyet etmişti Deniz ağabeyimiz. Hamdi ağabeyimiz ilim ve bilim konusunda kendisini yetiştirdi. İktisat ve maliye konusunda insanlığa hizmette bulundu. Rabbim kendisinden razı olsun. Özellikle merhume birazdan yanına defnedeceğimiz mukaddes annemize ve Deniz ağabeyimize yüce Rabbim gani gani rahmet eylesin. Hamdi ağabeyimizi kendilerine komşu eylesin. Cennet bahçelerinde buluşmayı kendilerine nasip eylesin.”

Deniz Gezmiş, idamından önce babasına yazdığı son mektubunda kardeşi Hamdi Gezmiş’in bilim adamı olmasını istediğini belirterek, “Baba, (…) Kitaplarımı kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir” satırlarını yazmıştı.

Hamdi Gezmiş Kimdir?

Hamdi Gezmiş, 1952 yılında Erzurum’da doğdu. 1973 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İktisat Maliye bölümünü bitirdi. 1974-1977 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doktora programına devam etti. 1978-1983 yılları arasında İ.E.T.T. İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde müfettiş olarak görev yaptı. 1983 yılından 1999 yılına kadar serbest muhasebeci mali müşavir olarak çalıştı.