A3 Haber

AYM’den Eren Erdem kararı: Tutuklamayı gerektiren bir durum yoktu

AYM’den Eren Erdem kararı: Tutuklamayı gerektiren bir durum yoktu

AYM’den Eren Erdem kararı: Tutuklamayı gerektiren bir durum yoktu
Haziran 19
07:47 2020

Anayasa Mahkemesi, Karşı gazetesinde çalıştığı dönemde 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili gizli bilgi ve belgeleri edindiği gerekçesiyle tutuklanan ve bir yılı aşkın  cezaevinde kalan eski CHP Milletvekili Eren Erdem’in bireysel başvurusuyla ilgili olarak hak ihlali kararı verdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Anayasa Mahkemesi, Eren Erdem hakkındaki tutuklama gerekçelerinin yerinde olmadığına, tahliyesinden aylar sonra karar verdi. Mahkeme, Erdem’e, 30 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.

Erdem hakkında 2014’te açılan soruşturma, milletvekilliğinin sona ermesinden sonra, 2018’de iddianameye dönüştürülmüştü. Erdem, 29 Haziran 2018’de tutuklanmış, 7 Ocak 2019’da tahliye edilmiş, ardından yeniden tutuklanarak, yaklaşık 11 ay daha cezaevinde kalmıştı.

Anayasa Mahkemesi, Erdem’in tutuklanmasıyla ilgili bireysel başvurusunu tahliyesinden aylar sonra değerlendirdi.

Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararda, ortaya konulan kanıtların tutuklamayı gerektirir nitelikte olmadığı, Erdem’in kaçma şüphesi olduğuna yönelik kuvvetli bir gerekçe ileri sürülemediği kaydedildi. Bu nedenle, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının ihlal edildiği vurgulandı. Tutuklama sona erdiği için, telafisi mümkün olmadığından, Erdem’e 30 bin lira tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER