A3 Haber

İzmir’de atık sorunu çözülecek: Yedi ilçeyi etkileyecek tesis için ÇED süreci başladı

İzmir’de atık sorunu çözülecek: Yedi ilçeyi etkileyecek tesis için ÇED süreci başladı

İzmir’de atık sorunu çözülecek: Yedi ilçeyi etkileyecek tesis için ÇED süreci başladı
Haziran 25
09:58 2020

İzmir Ödemiş’te İzmir’in yedi ilçesinin atıklarının değerlendirileceği Biyogaz ve Entegre Atık Yönetim Tesisi için ÇED süreci başlatıldı. Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Bayındır, Tire, Selçuk ve Torbalı’nın atıklarının 2050 yılına kadar geleceği tesiste elektrik ve organik gübre de üretilecek.

A3 Haber Merkezi- İzmir’de yıllardır konuşulan katı atık tesislerinden biri için daha ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) süreci başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Menderes’teki katı atık tesislerini onaylamasından sonra 19 Haziran’da halkın katılımıyla toplantı yapıldı. Şimdi de Ödemiş’in Örnekçifliği Mahallesi’nde İzmir’in yedi ilçesinin katı atıklarını 2050 yılına kadar değerlendirecek Biyogaz ve Entegre Atık Yönetim Tesisi için ÇED süreci başlatıldı. Tesiste her gün bin 600 ton atığın işlenmesi planlanıyor.

Atıkların yüzde 15’i geri kazanıma gönderilecek

BİOSUN Ödemiş Katı Atık İşletme Enerji ve Çevre Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından hayata geçirilecek tesiste; Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Bayındır, Tire, Selçuk ve Torbalı’nın atıkları gelecek. Toplam 50 bin 247 metrekarelik alanda yapılacak tesis toplanacak karışık belediye atıkları tesisin atık kabul birimine getirilecek. Kaynağında ayrı toplanan geri kazanılabilir atıklar hariç tamamı Mekanik Ayırma Tesisi’ne girdikten sonra biyobozunur atık, bakiye atık ve geri kazanıma uygun atıklar olarak ayrılacak. Atıkların yüzde 15’lik bölümü geri kazanım tesisine gönderilecek.

Elektrik de üretilecek organik gübre de

Proje kapsamında; Mekanik Ayırma Tesisi, Biyometanizasyon Tesisi, Organik Gübre Üretim Tesisi, Termal Kurutma Ünitesi, Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisi ve Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi Üniteleri yer alacak. Ödemiş Katı Atık Yönetimi Entegre Tesisleri’nde ambalaj atıkları ve organik atıkların ekonomiye kazandırılması, organik gübre ve enerji üretimi hedefleniyor.

Bu tesiste, ambalaj atıkları geri dönüştürülecek, organik atıklardan metan gazı elde edilerek bir santralle elektrik ve ısı enerjisine dönüştürülecek. Anaerobik fermentasyon artığı ise organik gübreye dönüştürülecek. Değerlendirilemeyen atıklar ise düzenli depolamaya gönderilecek.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER