A3 Haber

Erdoğan’dan ‘sınav’ açıklaması: Öğrencilerin gereksiz yere bir ay daha stres yaşamalarının önüne geçildi

Erdoğan’dan ‘sınav’ açıklaması: Öğrencilerin gereksiz yere bir ay daha stres yaşamalarının önüne geçildi

Erdoğan’dan ‘sınav’ açıklaması: Öğrencilerin gereksiz yere bir ay daha stres yaşamalarının önüne geçildi
Haziran 26
17:30 2020

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YKS tarihiyle ilgili yaptığı açıklamada “İlk tarihe göre hazırlık yapan öğrencilerin gereksiz yere yaklaşık bir ay daha sınav stresi yaşamalarının önüne geçildi” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan YKS tarihine ilişkin yaptığı açıklamada “Yeni tarih, belirsizliğe karşı bir tedbir olarak tespit edilmiştir. Sınav tarihi 27-28 Haziran olarak belirlendi. Böylece ilk tarihe göre hazırlık yapan öğrencilerin gereksiz yere yaklaşık bir ay daha sınav stresi yaşamalarının önüne geçildi” dedi.

Sosyal medya üzerinden video konferans ile bir araya geldiği gençlere hitaben konuşan Erdoğan şunları söyledi:

  • Koronavirüs salgını ülkemizdeki her şey gibi sınav takvimlerini de maalesef etkiledi. Sınav tarihleri konusunda hassas bir çalışma yürüttük.
  • (YKS) Yeni tarih, belirsizliğe karşı bir tedbir olarak tespit edilmiştir. Sınav tarihi 27-28 Haziran olarak belirlendi. Böylece ilk tarihe göre hazırlık yapan öğrencilerin gereksiz yere yaklaşık bir ay daha sınav stresi yaşamalarının önüne geçildi. Sınavın sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçmesi için gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Gençlerimizden yarın ve öbür gün sadece önlerindeki sorulara ve hedeflerine odaklanmalarını istiyorum.
  • (YKS tarihi) Bazılarının bu tarihin turizm sektörünü canlandırmak amacıyla belirlendiğini iddia etmesi tamamıyla spekülasyondur. Milli Eğitim Bakanlığımız ve YÖK’te yapılan hazırlıklar yanında, pedagoglar, öğrenciler velilerle birlikte yoğun istişareler gerçekleştirdik. Tüm bu çalışmalar sonunda sınavın asıl tarihine en yakın zamanda yapılmasının öğrencilerimiz için daha hayırlı olacağı görüşü ortaya çıktı.
  • Başvuran her öğrencimiz kredi veya burs alabiliyor. Kredi veya burs alan öğrenci sayımız bu yıl 1 milyon 600 bini buldu. Yıl sonuna kadar 17 bin 450 yeni yurt yatağını daha hizmete alacağız. 2021 yılı sonuna kadar 72 bin yeni yurt yatağını daha hizmete sunmayı planlıyoruz.
  • Sizlerden tek isteğim, bütün enerji ve vaktinizi kendinizi daha iyi yetiştirmeye vermeniz, onun dışındaki tüm sorunları çözmek bizim görevimizdir.
  • Bir tarafta sanayide ve tarımda çalışacak insan açığı, diğer tarafta ciddi bir genç işsizlik var. Bu çarpık tabloyu değiştirmemiz gerekiyor.
  • Meslek liselerimiz bu süreçte hiç boş durmadılar. Maske ve tulum üretmek suretiyle sürece çok ciddi katkı sağladılar. Benim için imam hatipli neyse meslek liseli de anadolu liseli de diğer okullarda okuyan çocuklarımız da hep birdir.

“Sosyal medyada sapkınlık serbestçe dolaşıyor, ahlaki zemine taşıyacağız”

  • Sosyal medyadan nefret etsek böylesine yaygın ve etkin şekilde kullanmazdık. Günümüz dünyasında dijital platformların, sosyal medyanın asla ihmal edilemeyecek derecede önemli mecra olduğunu biliyoruz. Tüm vatandaşlarımızın sosyal medyayı etkin ve aynı zamanda ahlaki zeminde kullanabilmelerini sağlamak, devlet başkanı olarak görevimdir. Milletimizi güvenilir bir internet mecrasına yapacağımız yasal düzenlemelerle kavuşturacağız.

Öğrencilerden Erdoğan’a ‘sınav’ tepkisi: ‘Oy yok size’ yorumları yağdı, yayın yoruma kapatıldı

Canlı yayının yorum kısmına çok sayıda “Oy yok size”, “Sandıkta görüşürüz” mesajları yağınca, yayın yoruma kapatıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan da canlı yayında sınav nedeniyle tepki gösteren öğrencilere destek çıktı. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Özkan, “Önceden verilen sorular, prompterden okunan cevaplarla gençleri kandıramazsınız. Yorumları kapatıp kaçarsınız ancak! Sağlıkları hiçe sayılan gençler size gerçek cevabı vermiş: Oy yok!” ifadelerine yer verdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER