A3 Haber

YKS’de koronavirüs hastalarının sınavında görev alacağı bilgisi öğretmenlerden saklandı

YKS’de koronavirüs hastalarının sınavında görev alacağı bilgisi öğretmenlerden saklandı

YKS’de koronavirüs hastalarının sınavında görev alacağı bilgisi öğretmenlerden saklandı
Haziran 28
15:05 2020

Adana ve İzmir’de okullarda Covid-19 hastası öğrencilerin sınava gireceğinin öğretmenlerden saklandığı ortaya çıktı.

A3 Haber Merkezi- 2 milyonun üzerinde öğrenci Covid-19 salgını tehlikesi altında YKS’ye girdi. Hasta öğrenciler kendileri için ayrılan okullarda sınava alınırken bazı okullarda yeteri kadar önlem alınmadığına dair şikayetler geldi.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Adana’dan kendisine gelen şikayetleri yazılı bir açıklamayla kamuoyunun gündemine sundu. Ülke genelinde yapılan YKS’de öğrencilerin bir taraftan soruları cevaplarken bir taraftan da virüs kapmamaya çalıştıklarını belirten Sümer, “Bazı bölgelerde yeteri kadar önlem alındığını söylemek çok zor” dedi.

Öğretmenlerden Covid-19 hastalarının sınava gireceği saklandı

Adana’da Covid-19 hastalarının, hastalık şüphesiyle karantina altındakilerin ve cezaevinde olanların Seyhan Saniye Hüsamettin Özaltın Ortaokulu’nda sınava girdiğini belirten Sümer, hasta öğrencilerin ambulanslarla okula getirilmesine karşın okul bahçesinde velileriyle temasta olduklarını söyledi.

Sümer, öğretmenlere görev yaptıkları okulda Covid-19 hastalarının sınava gireceğinin söylenmediğini belirterek açıklamasında şöyle dedi: “Söylenseydi belki kişisel önlemlerini daha fazla alabilirlerdi. Üstelik kronik hasta olan öğretmenler de bu okulda görevlendirilmiş. Anlattıklarına göre bazı öğretmenler görev almak istemediklerini belirtmişler. Bunun üzerine ÖSYM görevlisi tarafından haklarında soruşturma açılacağı, suç duyurusunda bulunulacağı söylenmiş. Bir maske ve sonradan temin edilen eldivenler verilerek öğretmenler sınavlarda görev yapmış. Okulda yasak olmasına karşın klimalar çalıştırılmış.

Öğretmenler ve diğer görevlilerin virüs kapma ve ailelerine bulaştırma korkusu içinde olduğunu belirten Sümer, “Hastanelerde önlem alınarak sınav yapılamaz mıydı? Öğretmenlere daha korunaklı maskeler, siperlikler ve koruyucu tulumlar temin edilemez miydi? Eğer tek bir kişi bile virüs kaparsa bunun hesabını kim verecek? Bir an önce bu okulda görev yapan herkese, virüs taşıyan öğrencilerle temas eden herkese test yapılmalı ve bu kişiler karantina altına alınmalıdır” dedi.

Benzer tablo İzmir’de de yaşandı

 

YKS için İzmir’in Buca ilçesinde bulunan İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi’nde görevli öğretmenler, okulun Covid-19 tanısı konulanlara ayrıldığını sabah öğrendi. Okulda alınan önlemlerin azlığı ve görevli eğitimcilere okulun koronavirüs taşıyan öğrenciler içi ayrıldığına ilişkin bilgi verilmemesine tepki gösteren Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube yazılı açıklama yaptı.

Okulda sınav görevlileri için yeterli koruyucu malzeme olmamasının sağlık riski oluşturacağı ifade edilen açıklamada, “Öğretmenlerin gerekli önlemlerin alınması ve koruyucu malzemenin temin edilmesine dönük talep ve çabaları da sonuçsuz kalınca, kendisi de Eğitim Sen üyesi olan bir arkadaşımız bu koşullarda sınav görevi yapılamayacağını tutanak altına alarak sınav binasını terk etmiştir. Üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyenlerin sınav görevlilerinden durumu idare etmelerini istemelerini anlaşılır ve kabul edilebilir bulmuyoruz. Bu ifadeyi kullanan yöneticiler hakkında da ayrıca inceleme başlatılması gerektiğini ifade etmek isteriz” denildi.

Öğrencilerin ve sınav görevlilerinin sağlıklarının şansa bırakılamayacak kadar değerli olduğu belirtilen açıklamada, “Gerekli önlemleri almadan, ihtiyaç duyulan malzemeyi yeterince ve zamanında hazır etmeyen tüm yöneticilerin yaşanan bu sorunda sorumluluğu olduğu açıktır. Öğrencilerimiz, eğitim ve bilim emekçilerinin hakları ve sağlıkları için gerekli önlemlerin alınması konusunda sürekli olarak sorumlu kurumları uyarmamıza rağmen halen eksikliklerin yaşanıyor olmasını sadece ihmal olarak değil aynı zamanda da bir öncelik sorunu olduğunu düşünüyoruz. Eğitim Sen olarak YKS’de yaşanan ve yaşanacak tüm olumsuzlukları yakından takip ederek sorumlularla ilgili hukuki haklarımızı kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER