A3 Haber

Nijeryalı fenomen Dubai’de 30 milyon sterlin ile yakalandı

Nijeryalı fenomen Dubai’de 30 milyon sterlin ile yakalandı
Haziran 29
17:00 2020

Nijeryalı fenomen Raymond Abbas, siber suçlar kapsamında, Dubai’de yakalandı. Yaklaşık 30 milyon sterlin ile yakalanan Abbas’ın, sosyal medya kullanıcılarını dolandırdığı ifade edildi.

Nijeryalı fenomen 38 yaşındaki Raymond Abbas, siber suçlar kapsamında, Dubai’de yakalandı. Raymond Abbas’ın dairesine baskın düzenleyen FBI, 30 milyon sterlinden (255 milyon TL) fazla para bulunduğunu açıkladı.

Yetkililer, Nijeryalı fenomenin lüks hayat fotoğraflarını kullanarak ve sahte hesaplarla Instagram kullanıcılarını dolandırıldığını bildirdi.

İki milyon kurbanın e-posta adresi bulundu

Konu ile ilgili Dubai polisi Brigadier Jamal al-Jalaf, fenomenin özellikle denizaşırı kullanıcıları hedef aldığını ifade etti. Yetkililer operasyon sırasında ele geçirilen birkaç telefon ve bilgisayarda iki milyon kurbanın e-posta adreslerinin bulduğuna inanıyor. Baskın sırasında lüks arabaların yanı sıra nakit dolu valizler de ele geçirildi.

Konuyla ilgili konuşan bir FBI yetkilisi, “Abbas, kurbanların kredi kartı bilgilerini çalıyor. Daha sonra parayı aktarmak için tanınmış şirketler ve bankalar adına sahte web siteleri oluşturuyor. Böylelikle bir çok ülkedeki kişileri dolandırıyor” dedi. Abbas’ın Avrupa, Amerika ve Nijerya olmak üzere 350 milyon sterlinlik bir dolandırıcılık ağı kurduğu iddia ediliyor. (DHA)