A3 Haber

Bir yandan virüs, diğer yandan iş cinayetleri: Haziran’da en az 188 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

Bir yandan virüs, diğer yandan iş cinayetleri: Haziran’da en az 188 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi
Temmuz 09
11:29 2020

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Haziran ayı iş cinayetleri raporunu kamuoyuyla paylaştı.

A3 Haber Merkezi | İSİG Meclisi’nin her ay ulusal ve yerel medyadan, sendikalardan, meslek odalarından, iş güvenliği uzmanlarından, işçilerin mesai arkadaşlarından ve işyeri hekimlerinden derlediği aylık iş cinayetleri raporunun yenisi yayımlandı.

Rapora göre 2020 yılı Haziran ayı içerisinde en az 188 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Raporun satır başları şöyle: 

• İş cinayetlerinin aylara göre dağılımına baktığımızda Ocak ayında en az 114 işçi, Şubat ayında en az 133 işçi, Mart ayında en az 113 işçi, Nisan ayında en az 221 işçi, Mayıs ayında en az 165 işçi ve Haziran ayında en az 188 işçi yaşamını yitirdi. 2020 yılının ilk yarısında iş cinayetlerinde en az 934 işçi arkadaşımızı kaybettik.

• Ölenlerin dördü kadın işçi, 184’ü erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım ve sağlık işkollarında gerçekleşti.

• Sekiz çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım işkolunda gerçekleşti.

• 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 57 emekçi bulunuyor: Çiftçi ve esnaflar ile tarım, tekstil, ağaç, büro, metal, inşaat, taşımacılık, sağlık, güvenlik ve belediye işçileri…

• sekiz göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi: Altısı Afganistanlı, biri Suriyeli, biri Türkmenistanlı…

• Ölen işçilerin üçü sendikalı. Sendikalı işçiler güvenlik ve belediye işkollarında çalışıyordu.

• Ölümler en çok tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret/büro, belediye/genel işler, sağlık, güvenlik, gıda, tekstil, ağaç ve enerji işkollarında gerçekleşti.

• En fazla ölüm nedenleri sırasıyla trafik/servis kazası, ezilme/göçük, kalp krizi, yüksekten düşme, şiddet, Covid-19 ve elektrik çarpması.

İş cinayetlerinin şehirlere göre dağılımı

15 ölüm İstanbul’da; 11 ölüm Konya’da; 8 ölüm Sivas’ta; 7’şer ölüm Aydın, Gaziantep ve Kocaeli’de; 6’şar ölüm İzmir, Şırnak ve Zonguldak’ta; 5’er ölüm Bursa, Samsun ve Uşak’ta; 4’er ölüm Ankara, Kahramanmaraş, Kastamonu, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sakarya ve Şanlıurfa’da; 3’er ölüm Elazığ, Giresun, Isparta, Karaman, Kayseri, Malatya, Muğla ve Trabzon’da; 2’şer ölüm Adana, Adıyaman, Artvin, Bartın, Batman, Çankırı, Erzurum, Eskişehir, Kilis, Manisa, Mersin ve Van’da; 1’er ölüm Antalya, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Hakkari, Kırıkkale, Kırşehir, Rize, Siirt, Tekirdağ, Tokat, Yozgat, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, İran, Polonya ve S.Arabistan’da yaşandı…