A3 Haber

TOKİ ‘yatırımcıya fırsat’ diyerek Karşıyaka’da denizin bir bölümünü sattı!

TOKİ ‘yatırımcıya fırsat’ diyerek Karşıyaka’da denizin bir bölümünü sattı!
Temmuz 09
22:06 2020

Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İzmir şubelerinin sert tepki gösterdiği TOKİ tarafından İzmir’de ihaleye açılan alanların satışı bugün gerçekleşti. Rekreasyon ve açık spor alanlarının bir bölümünün denizin içinde kaldığı da görülen ihalede iki arazi toplamda 100 milyon TL’ye satıldı.

Şehir Plancıları Odası, Karşıyaka’da TOKİ tarafından satılığa çıkarılan rekreasyon ve açık spor alanlarının bir bölümünün denizin içinde kaldığını açıklamıştı. O satış bugün gerçekleşti. İki arazi toplamda 100 milyon TL’ye satıldı. Satışı ekibi ile birlikte Ankara’da takip eden Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Karşıyakalılar ve İzmirliler adına çok üzgün olduğunu açıkladı.

TOKİ bugün yapılan müzayade ile 26 ilde 191 arsasını sattı. Satılan alanlar arasında İzmir’de Karşıyaka’da çok değerli kamu alanları da vardı. İmar planlarında rekreasyon ve spor alanında kalan iki arazi için toplam 100 milyon lira fiyat verildi. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi daha önce yaptığı açıklamada TOKİ’nin sattığı arazilerin bir bölümünün denizin içinde kaldığını açıklamıştı.

TOKİ’nin Mavişehir villaları yanında 21 milyon liraya satışa çıkardığı ve imar planlarında rekreasyon alanı olarak görünen arazi 52 milyon liraya alıcı buldu. Hemen yakınında bulunan TOKİ’nin satış ofisinin bulunduğu imar planlarında “açık spor alanı” olan arazi ise 15 milyon TL’ye satışa çıkartıldı ve 48 milyon liraya satıldı. Böylece iki arazi için toplam fiyat 100 milyon lirayı buldu.

Satılan alan sular altında

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Karşıyaka İlçesindeki 25697 ada 1 parsel sayılı taşınmaz, imar planına göre ‘Rekreasyon’ alanında kalıyor. Halkın kullanımına açık olması gereken, herkesin rahatça ve serbest gezebilmesi gereken bir alanda. Ve bu alanın bir bölümü, denizin içinde kalıyor. ‘Denizde nasıl mülkiyet olur?’ diye sormayın. Gediz Nehri’nin denize açıldığı bölgede yer aldığı, zaman içerisinde su seviyesi yükseldiği ve taşınmazın eskiden su üzerinde kalan bölümü aşındığı için, artık bir bölümü sular altında. Ama, imar planında kıyı kenar çizgisi yok, güncel bir tespit de yapılmamış. Öyle olunca, kimse fark etmez denilip, satışa çıkarılmaktan da imtina edilmiyor. Belli ki, TOKİ, yatırımcısının portföyüne müşteri olarak balıkları, kuşları ve deniz yosunlarını da ekliyor” ifadeleri kullanıldı.

Spor tesisi alanı da satılıyor

Açıklamada ayrıca şu bilgiler de verildi: “Karşıyaka İlçesindeki 25699 ada 1 parsel ise, özellikle çocukların ve gençlerin kullanımı açısından kritik bir rol üstlenen, sağlıklı bir kent yaşamı için önemli bir rol tutan  Açık Spor Tesisleri Alanı”nda kalıyor. TOKİ, salonsuz ve parasız spor yapılamayacağını düşünüyor olmalı ki, burayı da satışa çıkarıyor. Aliağa, 804 ada 1 parsel ise, “Pazar Alanı”nda kalıyor. Yasalar, pazar alanlarının, yerel yönetimler denetiminde olmasını öngörüyor, özel şirketler tarafından işletilmesine izin vermiyor. Ötesinde, TOKİ’nin verdiği bilgiye göre, 804 ada 1 parselin tapu kaydında, ‘Kamu hizmetlerine ayrılan yerler ile Maliye Bakanlığınca değişik ihtiyaçlarla talep edilen taşınmazlar bedelsiz olarak Hazineye iade edilir.’ şerhi bulunuyor. Yani, TOKİ diyor ki, kamu tarafından kullanılması ve bedelsiz olarak Hazineye terk edilmesi zorunlu olan bir alanı, satışa çıkarıyorum.”