A3 Haber

Mimarlar Odası Ankara Şubesi: Kapadokya’da talan ve işgal meşrulaştırılıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi: Kapadokya’da talan ve işgal meşrulaştırılıyor
Temmuz 13
13:39 2020

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, iktidarın politikaları nedeniyle tehdit altında olan Kapadokya’da tarih ve kültür yağmasının yasal altyapısının oluşturulduğunu söyledi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Resmi Gazete’de yayınlanan Kapadokya Alan Planları ve Yürürlüğüne İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliği değerlendirdi.

Kapadokya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığını hatırlatan Candan, “Bu talan ve işgalin meşrulaştırılmasıdır, Kapadokya büyük bir tehdit altındadır” dedi.

“Koşulları Koruma Kurulu belirlemeli”

Yönetmeliğin 4. Maddesi’ndeki “…bu plan kararları doğrultusunda Kapadokya Alanı nazım ve uygulama imar planları planlama alanında sit alanı olup olmadığına bakılmaksızın ve koruma statülerinin bütünlüğü aranmaksızın yapılabilir” ifadelerine dikkat çeken Candan şunları söyledi:

“Yönetmelikte kurum görüşleri devre dışı bırakılıyor. Geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartlarına ilişkin yetki komisyona bırakılıyor. Bu yetkinin komisyona bırakılması yanlış.  Koşulları Koruma Kurulu belirlemelidir.

“Hassas doğal sit alanları için tehlike”

“‘Cumhurbaşkanı kararı ile yapı yasağı getirilen alanlar içerisinde Başkanlıkça tespit edilecek alanı kapsayacak şekilde yapı yasağına ilişkin Kapadokya Alanı nazım ve uygulama imar planları yapılabilir’ deniliyor.

“Bu durum da hassas doğal sit alanları için büyük tehlike oluşturmaktadır. Yönetmelikte yine üst ölçekli Kapadokya Alan Planı onaylanma süreçlerinde bir oldu bir bitti hakim. Yönetmeliğe göre benzer iş bitirme aranmıyor. Yalnızca nüfusa göre nitelik belirleniyor. Öte yandan bu yönetmeliğe göre alt ölçekte restorasyon eğitimi kaçınılmaz bir gereklilik olarak ortada duruyor.”