A3 Haber

ŞPO İzmir: Basmane Çukuru’ndaki hisseler hileli, belediyeye devredilsin

ŞPO İzmir: Basmane Çukuru’ndaki hisseler hileli, belediyeye devredilsin
Temmuz 14
14:09 2020

İzmir kamuoyunda sürekli tartışmalara neden olan Basmane Çukuru’ndaki özel mülkiyete geçirilen hisselerin hileli olduğun belirten Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, tüm hisselerin bedelsiz olarak İzmir Büyükşehir Belediyesine devredilmesi gerektiğini açıkladı.

TMSF Başkanı Muhiddin Güldal’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret etmesinden sonra Basmane Çukuru mülkiyet hakları konusu ile yeniden gündeme geldi. Yapılan görüşmede Basmane Çukuru’ndaki belediye hisselerinin başka arsalar karşılığı TMSF’ye ya da tam tersi TMSF’nin elindeki hisselerin borçlanma karşılığı belediye verilmesi seçeneklerinin değerlendirildiği açıklandı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Basmane Çukuru’ndaki özel mülkiyete geçirilen hisselerin hileli olduğunu belirterek tüm hisselerin koşulsuz ve bedelsiz olarak İzmir Büyükşehir Belediyesine devredilmesi gerektiğini vurguladı.

1997’de Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura ile Güçbirliği Holding arasında yapılan sözleşme sonrası taşınmazın yüzde 11’inin belediyeye, yüzden 89’unun “Güçbirliği Holding”e bırakıldığı ifade edilen açıklamada, “2009 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu tarafından, belediye hissesinin yüzde 11’den yüzde 30’a çıkarıldığı bilgisi paylaşılır. Ancak, bu bilginin bir kanıtı yoktur ortada. Sadece imar planı notlarına alandaki inşaatın yüzde 30’unun ‘Belediye Hizmet Alanı’ olarak kullanılacağı ifadesi eklenmiştir. Oysa, tapu mülkiyetindeki yüzde 11, yüzde 89’luk kat irtifakı dağılımı devam etmektedir” denildi.

1997’den sonra sözleşme yapılıp yapılmadığı bilinmiyor

Açıklamada, 1997 yılında imzalanan kat karşılığı mülkiyet sözleşmesi dışında, Güçbirliği Holding, TMSF, zamanında TMSF hisselerini satın alan, Sancak ailesinin şirketi olan Livamine ya da başka bir kurum / kuruluş ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yeni bir sözleşme yapılıp yapılmadığının bilinmediği belirtildi. Basmane Çukuru’nun hukuksuz ve hileli bir evrak üzerinden özel mülkiyete devir işleminin ortaya çıktığı ifade edilen açıklamada yapılması gerekenler şu şekilde sıraladı:

  • Konunun kamuoyu tarafından açıkça tartışılabilmesi, kamu hakkının nasıl gasp edildiğinin ortaya konulabilmesi için, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Basmane Çukuru” için imzalanan bütün protokoller, sözleşmeler, yazışmalar vb. her türlü belge eksiksiz olarak kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
  • 1999 yılında, hukuksuz bir inşaat projesine doğrultusunda gerçekleştirilen ve kat irtifakına dayalı tapu devri iptal edilmelidir.
  • Bu süreçte, hukuksuz evrakların altında imzası bulunan bütün kamu görevlileri hakkında da, görevi kötüye kullanma gerekçesi ile soruşturma açılmalı ve sonrasında kamu davası açılmalıdır.

“Alan kamu hizmetleri için kullanılmalıdır”

  • Aksi takdirde; belediye kendi hakkı olan bir taşınmazı yeniden satın almış, hukuksuz işlemlerin tamamının üzeri örtülmüş, Güçbirliği Holding’in TMSF’ye olan borcu dolaylı olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmiş ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi mülkiyetindeki taşınmaza bile sahip çıkamamış, “parası yetmediği” iddiası ile alanın satışına “meşruiyet” kazandırmaya çalışmış ve yeniden bütün bu yağma hikayesinin bir parçası olmuş olacaktır.
  • Bilinmelidir ki; eski belediye garaj alanını, “çukur”a dönüştürenler, kamu mallarını özel şirketlere peşkeş çekenler ve gözü doymak bilmeyen sermayedir. İzmir halkını “çukur”dan kurtaracak olan ise, alanın yeniden bedelsiz olarak kamu mülkiyetine geçmesi ve alanın kamu hizmetleri için kullanılmasıdır.