A3 Haber

Teyit.org: Osmanlı’da eşcinsellik 1858’de suç olmaktan çıkarıldı

Teyit.org: Osmanlı’da eşcinsellik 1858’de suç olmaktan çıkarıldı

Teyit.org: Osmanlı’da eşcinsellik 1858’de suç olmaktan çıkarıldı
Temmuz 15
13:48 2020

Süpheli bilgileri inceleyen doğrulama sitesi teyit. org, “Osmanlı’da eşcinsellik 1858’de suç olmaktan çıkarıldı” iddiasını inceledi. Araştırmaya göre Osmanlı Devleti, eşcinsel ilişkiyi suç olmaktan 1858 yılında Tanzimat reformları kapsamında çıkarıldığı ve 1858 Ceza Kanunnamesinde eşcinselliğe ilişkin bir suç tanımlamasının bulunmuyor olmasını farklı perspektiflerle yorumlayan akademisyenlerin de bulunduğu belirtildi.

Sosyal paylaşım sitesi Reddit’te “Avrupa’da Eşcinselliğin Yasallaşması” başlıklı, çeşitli ülkelerde eşcinsel ilişkilerin yasallaştığı yılları gösterdiği iddia edilen bir harita paylaşılması üzerine şüpheli bilgileri inceleyen doğrulama sitesitesi teyit.org iddiayı araştırdı. İddianın doğru olduğu belirtilen incelemede, “Osmanlı Devleti, eşcinsel ilişkiyi suç olmaktan 1858 yılında Tanzimat reformları kapsamında çıkardı. Öte yandan 1858 Ceza Kanunnamesinde eşcinselliğe ilişkin bir suç tanımlamasının bulunmuyor olmasını farklı perspektiflerle yorumlayan akademisyenler de bulunuyor” denildi.

teyit.org’dan Mert Can Yılmaz, sosyal haber ve tartışma sitesi Reddit’te “Avrupa’da Eşcinselliğin Yasallaşması” başlıklı, çeşitli ülkelerde eşcinsel ilişkilerin yasallaştığı yılları gösterdiği iddia edilen bir haritayı inceledi.

Haritanın kaynağı olarak Wikipedia’nın gösterildiğini belirten Mert Can Yılmaz, haritanın “Twitter’da da “Osmanlı’nın batıya medeniyet dersi verdiği anlardan biri” mesajıyla paylaşıldığını” aktardı.

Bilgiyi teyit eden Mert Can Yılmaz şöyle yazdı:

“Haritada Türkiye’nin bulunduğu alanda eşcinsel ilişkilerin yasallaştığı yıl olarak 1858 yazılmış ve ülkenin, Avrupa’daki birçok devletten daha erken adım attığı iddia edilmiş. İddia konuyla ilgili çalışmalar yapan kurumların sunduğu veriler ışığında doğru. Osmanlı Devleti, eşcinsel ilişkiyi suç olmaktan 1858 yılında Tanzimat reformları kapsamında çıkardı. Öte yandan 1858 Ceza Kanunnamesinde eşcinselliğe ilişkin bir suç tanımlamasının bulunmuyor olmasını farklı perspektiflerle yorumlayan akademisyenler de bulunuyor.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER