A3 Haber

Afife Jale’nin yaşamı film oluyor

Afife Jale’nin yaşamı film oluyor
Temmuz 16
16:48 2020

Afife Jale’nin yaşamının beyaz perdeye aktarılacağı resmi olarak açıklandı. Tiyatro sahnesine çıkan ilk müslüman kadın oyuncu olarak tanınan ve adına tiyatro ödülleri verilen Afife Jale’yi canlandırması için Özge Özpirinçci ve Serenay Sarıkaya isimleri düşünülüyor.

Adanış: Kutsal Kavga, Eski Sevgili, Müthiş Bir Film gibi yapımlarla tanınan yönetmen Emir Khalilzadeh, Afife Jale’nin yaşamının sinemaya uyarlanacağı filmin yönetmen koltuğuna geçecek.

Beyazperde’nin aktardığı habere göre Afife Jale’nin biyografik filminin bu yaz aylarının sonunda çekilmeye başlanacağı söyleniyor. Henüz filmin başrolüne geçecek olan oyuncu kesinlik kazanmadı. Ancak akıllardan geçen iki isim açıklandı. Bu isimler Kadın, Aşk Yeniden Biz Böyleyiz, Aramızda Kalsın gibi yapımlarla tanınan oyuncu Özge Özpirinçci ve İkimizin Yerine, Medcezir, Lale Devri gibi yapımlarla ün kazanan Serenay Sarıkaya oldu.

Ayrıca biyografik filmin oyuncu kadrosunda Mert Fırat, Aslı Bekiroğlu, Selim Bayraktar, İdil Fırat, Ulviye Karaca gibi isimler bulunuyor.

1902 doğumlu sanatçı Afife Jale, bir Türk tiyatrosunda performans sergileyen ilk müslüman oyuncu olarak biliniyor. Jale’yi takma ismi olarak kullanan Afife Jale, ilk kez Hüseyin Suat’ın Yamalar adlı tiyatro eserinde oyunculuk sergiledi. Afife Jale’nin 1929’da evlendiği eşi Selahattin Pınar’a filmde Mert Fırat hayat verecek.