A3 Haber

Çoklu baro düzenlemesinin iptali için CHP, AYM’ye başvurdu

Çoklu baro düzenlemesinin iptali için CHP, AYM’ye başvurdu
Temmuz 16
14:36 2020

CHP, çoklu baro düzenlemesine karşı Anayasa Mahkemesine başvuru yaptı. CHP Grup Başkanvekili Altay, “Mahkemenin başvurumuzu yüzde 100 kabul edeceğine eminim’” dedi.

A3 Haber Merkezi- CHP Grup Başkanvekili Engin Altay çoklu baro yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi (AYM) başvurusunu partisi adına yaptı.

Altay, “Barolar arasında oluşacak siyasi rekabet düzeni ortadan kaldırır. Bu düzenleme adil yargılama ortamını ortadan kaldırır. Bahçeli’ye de şaşırıyorum nasıl olur ses çıkarmaz‘” açıklamasında bulundu.

“İtirazımız yüzde yüz kabul edilecek”

Altay sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben buraya çok geldim. Ama ilk defa yüzde yüz itirazımızın kabul edileceğini düşünerek ayrılacağım. Ancak bu itirazımız reddedilirse Tayyip Erdoğan’ın bundan sonraki adımı çoklu hukuk olacaktır. Bu da bir yıkım olur.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) de çoklu baro düzenlemesinin Anayasa’ya aykırılığına dair hazırladığı raporu CHP’ye göndermişti.

Öte yandan TBB’den, yeni kurulacak baroların kuruldukları ilin adından başka bir isim kullanmasının yasak olduğu belirtildi.