A3 Haber

Engellilerden YHT’lerde şehirler arası yolculuk kısıtlaması getiren TCDD’ye protesto

Engellilerden YHT’lerde şehirler arası yolculuk kısıtlaması getiren TCDD’ye protesto
Temmuz 18
18:35 2020

Engelli kuruluşları, Ankara’da yaptığı eylemde, YHT’lerde engelli seyahatlerinin kaldırılmasına tepki gösterdi.

A3 Haber Merkezi- Engelli kuruluşları, eski Ankara Garı önünde basın açıklaması yaparak seyahat haklarını istedi. Hükümetin ‘Yeni normalleşme’ olarak açıkladığı süreçle birlikte TCDD’de “ücretsiz” olacağı açıklanan engelli seyahatlerinin, YHT’lerde önce ücretli olarak uygulanmasına sonra ise tamamen kaldırılmasına tepki gösterildi.

Engelli kuruluşları adına ortak açıklamayı yapan Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Süha Sağlam, “Yüksek Hızlı Tren seferleri alınan tedbirlerle birlikte ‘herkes için’ yeniden başlarken engellilerin seyahat hakkı kısıtlanmıştır. Seyahat kısıtlaması önce engellilerin ücret ödeyerek bilet almasına sonra ise seyahat haklarının tamamen kısıtlanmasına kadar varmıştır” dedi.

“Engeli görülen ve görülmeyen yolcular”

Kent içi trenlerde sınırlama olmamasına karşın YHT’de kısıtlama olmasını, “Engeli görülen ve görülmeyen yolcular” olarak ayırt edilmesiyle açıklayan Sağlam, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan bu hukuksuz uygulamaya son vermesini ve TCDD’nin internetten bilet alımı dahil engellilerin ücretsiz ulaşım hakkına yönelik uygulamayı başlatmasını istedi. Sağlam, sözleşmeyi ihlal eden 4736 sayılı Kanun’a ve Anayasa’ya aykırı olan bu kararın hangi gerekçe ile alındığını sordu.