A3 Haber

İzmir’de dört yunus silahla vuruldu

İzmir’de dört yunus silahla vuruldu

İzmir’de dört yunus silahla vuruldu
Temmuz 19
17:31 2020

İzmir’in Urla ilçesinde iki günde dört yunus vurularak öldürüldü. Kıyıya vuran yunusların balıkçıların vurduğu iddia edilirken, HAYTAP Basın Sözcüsü Şule Baylan, hayvanlara uygulanan şiddetin bir an önce son bulması gerektiğini söyledi.

Av ihalelerinin yapıldığı günlerde hayvanlara şiddet uygulanmaya devam ediyor. İzmir’de Urla kıyılarında bazı balıkçıların küçük balıkları yemesi sebebiyle yunus avına çıktığı ve yunus balığını öldürdüğü iddia edildi. Kıyıya vuran yunusu almaya gelen belediye yetkilileri ise, iki gün içinde dört yunusun öldürüldüğünü belirtti.

“Yunuslar istenmeyen balıklar”

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre Hayvana uygulanan şiddetin ülkemizde bitmediğini söyleyen Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Basın Sözcüsü Şule Baylan, “En son yaşadığımız avcı katliamlarından sonra, bu sefer de Urla’da şiddet karşımıza çıktı. İnsana en yakın genetiği olan, hiçbir şeye zarar vermeyen yunuslar kurşunlanarak öldürüldü. Şu anda kimin yaptığı bilinmiyor. Ancak yunuslara bile kurşun atabilecek kadar tehlikeli insanların aramızda dolaştığını görüyoruz. Her ne kadar şu anda kimseyi suçlamak doğru olmasa bile yunuslar kıyılarda istenmeyen balıklar. Ülkemizde maalesef yerleşik duruma gelen bir balık çiftlikleri var. Biz onlara balık mezbahaları diyoruz. Yunusların istenmemesinin sebebi balıkçı ağlarını parçalamalarından dolayı. Aslında onların hakkı olan, doğal yaşamlarını sürdürebilmesi için yemesi gereken balıklar maalesef onlar yerine insanlara verildiği için, yunuslarda balık mezbahalarının ağlarının içlerine girmeye çalıştıkları için pek istenmiyorlar. Ancak buradan yola çıkarak balıkçı ya da balık mezbahalarını suçlamakta çok doğru değil, sadece şiddet olsun diye yapacak birçok insan da var. Umuyoruz ki bu katliamı yapan kişiler bulunacak” diye konuştu.

“Hayvan hakları yasası bir an önce çıkmalı”

Hayvan hakları yasasının bir an önce çıkması gerektiğini vurgulayan Baylan, “Bu şiddetin durması gerekiyor. Hayvanla başlayıp insanlara kadar giden bir durum. Ülkemizde av turizminin olması da birçok şeyi kutsuyor. Hayvanı silahla öldürmenin büyük bir başarı olduğu imajı verilmekte. En son yapılan av ihaleleri de bu yöndeydi. Bir an önce hayvan hakları yasasının çıkmasını istiyoruz. Bu şekilde hayvana uygulanan şiddetle birlikte kadınlara ve çocuklara uygulanan şiddetinde engellenebileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER