A3 Haber

Yeni Şafak yazarı Kaplan: Yedi milyon gencin beş milyonu İslam’la bağını kaybetti, İslami kesimler güle oynaya sekülerleşiyor

Yeni Şafak yazarı Kaplan: Yedi milyon gencin beş milyonu İslam’la bağını kaybetti, İslami kesimler güle oynaya sekülerleşiyor

Yeni Şafak yazarı Kaplan: Yedi milyon gencin beş milyonu İslam’la bağını kaybetti, İslami kesimler güle oynaya sekülerleşiyor
Temmuz 20
17:48 2020

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, “Türkiye’de 7 milyonluk genç kuşağın 5 milyonun İslam’la olan bağlarını kaybettiğini” yazdı. Kaplan, “Gelinen noktada İslâmî kesimler güle oynaya sekülerleşiyor” dedi.

AKP iktidarının “Ayasofya’yı yeniden ibadete açma” gibi toplumu din üzerinden kuşatmaya dönük politikaları sürerken, hükümete yakın medyadan dolaylı da olsa toplumun dinselleşmeye duyduğu tepkiyi teyit eden yazılar da birbiri ardına geliyor.

AKP yanlısı Yeni Şafak gazetesinin yazarlarından Yusuf Kaplan, bugünkü köşe yazısında gençlerin “İslam’la bağını kaybettiğini” söyledi.

“İstiklal ve istikbal mücadelesi tehlikede”

Yeni Şafak yazarı, “Gelinen noktada İslâmî kesimler güle oynaya sekülerleşiyor” diye yazdı.

Kaplan, yazısında, “İki asırlık modernleşme tecrübesi, Cumhuriyet’le birlikte önce devletin bütün kurumlarının İslâm’dan arındırılmasıyla sonuçlandı” ifadelerini kullandı.

Kaplan’ın “Türkiye’nin istiklal ve istikbal mücadelesi tehlikede!” başlıklı yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

“Türkiye, tarihî bir süreçten geçiyor: 7 milyonluk genç kuşağın 5 milyonu bu ülkeye, bu ülkenin ruhuna, ruh köklerine, İslâm’a olan aidiyet bilincini de aidiyet bağlarını da kaybetmiş durumda.

(…)

İki asırlık modernleşme tecrübesi, Cumhuriyet’le birlikte önce devletin bütün kurumlarının İslâm’dan arındırılmasıyla sonuçlandı.

İkinci aşamada da toplumun seküler zihin kodlarına göre yeniden inşa edilmesiyle birlikte İslâm’dan uzaklaştırılması projesi yürürlüğe konuldu.

Toplumun sekülerleşmesi süreci, sağ-muhafazakâr iktidarlar eliyle gerçeğe dönüştürüldü.

Gelinen noktada İslâmî kesimler güle oynaya sekülerleşiyor, İslâmî duyarlıklarını yitiriyor, hatta İslâmî kesimlerin çocukları deizme, ateizme doğru kayıyor…

Toplumda süratle gerçekleşen bir İslâm’ı terketme süreci yaşanıyor…

(…)

Bu toplumun yeniden Müslümanlaşması, adalet, hak-hukuk, helâl haram ölçüleri gibi İslâmî ilkeler ışığında yeniden inşa edilmesi gerekiyor.

Eğitimin, kültürün, sanatın, medyanın sömürgeci, mankurtlaştırıcı bir zihniyetle adeta toplumu yok etmek için savaştığı bir ortamda toplum, genç kuşaklar İslâm’ı terketmeyecekler de ne yapacaklar!

Acil önlemler alınması şart. Türkiye’nin istiklal ve istikbali tehlikelide!

Vesselâm.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER