A3 Haber

Sokak hayvanları için imece usulü çay hasadı yapıldı: Sanatçılar da destek verdi

Sokak hayvanları için imece usulü çay hasadı yapıldı: Sanatçılar da destek verdi
Temmuz 22
16:48 2020

Rize Fındıklı’da bir araya gelen 150 kişi sokak hayvanları için imece usulü ile çay hasadı yaptı. Karadenizli ses sanatçıları Hülya Polat, Selçuk Balcı ve Birol Topaloğlu da türkülerle hasada destek verdi.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde belediye, yörede ‘meci’ olarak bilinen imece usulü ile hayvan rehabilatasyon merkezi inşaatı için çalışma başlattı. ‘Fındıklı’da meci var‘ sloganıyla duyurusu yapılan yardım kampanyası ile bir araya gelenler, Osman Terzi’nin belediyeye bağışladığı 16 dönüm arazide çay topladı.

Sabahın erken saatlerinde çay bahçesine giren yaklaşık 150 kişiye yöre sanatçıları da eşlik etti. Sanatçılar Hülya Polat, Selçuk Balcı ve Birol Topaloğlu enstrümanları ile tarlaya girdi, türküler söyleyerek çay hasadı yaptı. Çay hasadından elde edilecek gelir, hayvan rehabilitasyon merkezi inşaatında kullanılacak.

“Güzel bir davet”

Bir yandan çay toplayıp bir yandan türkü söyleyen Hülya Polat, ‘’Meci kültürünün hala yörede yaşatılıyor olması ve insanların bu davete katılması beni çok mutlu etti. Burada birbirini tanıyan tanımayan onlarca insan hayvanlar için yapılacak rehabilitasyon merkezine katkı sağlamak için buluştu’’ dedi.

Selçuk Balcı da “Güzel bir davet vardı. Buna kayıtsız kalmamak adına Çayeli’nden geldim. Burada insanların bir olup hayvanlara destek vermesi çok hoşuma gitti. Bir kez daha katılan herkese teşekkür ediyorum. İyi ki katıldım’’ diye konuştu.

“Yardımlaşma geleneği yaşatıldı”

‘Sabah erken saatlerden vatandaşlarla beraber çay tarlasına giren Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu ise, “Hayırsever bir vatandaşımızın bağışladığı çay bahçesinde birinci sürgünü de meci yöntemiyle hasat etmiştik. İkinci sürgün içinde davetimizi yaptık. Daha yoğun bir katılımla ve sanatçılarımızın desteği ile hasadımızı yapıyoruz. Yardımlaşma geleneğinin genç, yaşlı, kadın, erkek hep beraber yaşatıldığını bugün burada görmüş olduk. Elde ettiğimiz gelir hayvan rehabilitasyon merkezimiz için kullanılacak’’ dedi. (DHA)