A3 Haber

Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk operasyonu: 10 kişi gözaltına alındı

Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk operasyonu: 10 kişi gözaltına alındı
Temmuz 28
23:17 2020

Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesine yolsuzluk soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda aralarında üst düzey yöneticilerin de olduğu 10 kişi gözaltına alındı.

A3 Haber Merkezi- Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yaklaşık iki aydır süren yolsuzluk ve usulsüzlük soruşturması kapsamında bugün düzenlenen operasyonda, aralarında üst düzey yöneticilerin de olduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın İçişleri Bakanlığı tarafından belediyeye kayyum olarak atanması sonrası yapılan denetimler sonucu oluşturulan raporlarda, yolsuzluk ve usulsüzlükler tespit edildi.

14 üst düzey yönetici görevden alındı

İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay müfettişlerinin hazırladığı raporlar doğrultusunda belediyede görevli, aralarında genel sekreter ve daire başkanlarının da olduğu 14 üst düzey yönetici görevden alındı.

DHA’nın aktardığına göre yapılan incelemeler sonucunda Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunun ardından, aralarında belediyede üst düzey yönetici olarak görev yapmış F.K. B.E., Y.E.A., S.Y. ile belediyeye iş yapan müteahhitlerin olduğu 10 kişi bugün gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçeleri arasında yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, kayırma, zimmet gibi çok sayıda suç olduğu belirtildi.

Mezopotamya Ajansı da operasyon kapsamında gözaltına alınanlar arasında Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde son günlerde görevden alınan daire başkanlarının yanı sıra Kasım 2016’da belediyeye kayyum atandığı sırada göreve getirilen isimlerin de olduğunu belirtti.

Öte yandan soruşturmaya dair kamuoyuna resmi bir açıklama yapılmadı.