A3 Haber

“Merkez Bankası bu hızla giderse rezervlerini yaz sonu veya sonbahar başında bitirecek”

“Merkez Bankası bu hızla giderse rezervlerini yaz sonu veya sonbahar başında bitirecek”
Ağustos 01
12:21 2020

Doların yeniden 7 TL seviyelerine yükselmesinin ardından TL’deki değer kaybı ekonominin gündemine oturdu. Reuters yayınladığı analizde, doların 7 TL’yi test etmesinin ve avro karşısında tarihi dip seviyelere inmesinin 2018 Ağustosunda yaşanan kur krizini akıllara getirdiğini belirtti. TD Securities Gelişen Piyasalar Başstratejisti Cristian Maggio, “Merkez Bankası bu yılki hızla giderse brüt rezervlerinin tamamını yaz sonu veya sonbahar başında bitireceğini düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Reuters’a konuşan yatırım şirketi TD Securities’den Cristian Maggio, Merkez Bankası’nın rezervlerindeki erimenin dikkat çekici olduğunu belirterek “Merkez Bankası bu yılki hızla giderse brüt rezervlerinin tamamını yaz sonu veya sonbahar başında bitireceğini düşünüyoruz” dedi. Maggio, rezervlerin önemli bölümünün Swap’la diğer bankalardan alınan borç paradan oluştuğunu da vurguladı.

“TL siyasi gelişmelere rehin”

TL’nin siyasi gelişmelere “rehin” hale geldiğini de savunan yayın kuruluşu, Moskova’yla Suriye, Amerika’yla S-400’ler ve AB ile Akdeniz’deki doğalgaz ve göçmenler konusunda gerilimlerin bulunduğunu ve bunlara şimdi de Libya’da Rusya’yla yaşanan çekişmenin eklendiğini belirtti.

Haberde Merkez Bankası’nın yaklaşık bir yıldır gevşek para politikası uyguladığı ve bunun sonucunda negatif reel faiz seviyesine indiğine dikkat çekildi ve TCMB’nin enflasyon beklentisini yükseltmesinden sonra Ağustos toplantısında faiz artırımına gidebileceği öngörüsünde bulunuldu.