A3 Haber

Lübnanlılar sokağa çıktı: Beyrut Limanı’ndaki patlamanın sorumluları protesto edildi

Lübnanlılar sokağa çıktı: Beyrut Limanı’ndaki patlamanın sorumluları protesto edildi
Ağustos 08
21:03 2020

Binlerce Lübnanlı, 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamadan sorumlu olan siyasileri ve yetkilileri protesto etti.

A3 Haber Merkezi- Lübnanlılar, 4 Ağustos Salı günü Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamadan sorumlu olan siyasileri ve yetkilileri protesto etti. Başkent Beyrut’un Şehitler Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kişi uzun yıllardır yönetimi paylaşan siyasi grupların varlığını koruyan mezhep eksenli yönetim şekli, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve diğer yetkililer aleyhinde sloganlar attı.

“Hesap Günü” adıyla düzenlenen gösteride, “Beyrut Limanı’nda hayatını kaybedenler için intikam” ve “Yönetimin değişmesi için bu fırsatı kaçırmıyoruz” şeklinde slogan atan Lübnanlılar, ekonomik kriz karşıtı gösteriler nedeniyle aylardır demir ve beton bariyerlerle kapatılan Meclis binasına ilerlemek istedi.

Protestucular bakanlık binalarına girdi

Öte yandan eylemciler, Şehitler Meydanı’nda yan yana dizilen temsili darağaçlarına Meclis Başkanı Nebih Berri ile Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın fotoğraflarını astı.

Fransız AFP haber ajansı, emekli Lübnan subaylarının yönlendirdiği bir grubun Dışişleri Bakanlığı’na girdiğini bildirirken Lübnan MTV televizyonu ise Ekonomi Bakanlığı binasına da girildiğini kaydetti. Öte yandan Lübnan İç Güvenlik Güçleri, bir güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.