A3 Haber

AKP’li siyasetçiye Atatürk’e hakaretten 10 ay hapis cezası

AKP’li siyasetçiye Atatürk’e hakaretten 10 ay hapis cezası

AKP’li siyasetçiye Atatürk’e hakaretten 10 ay hapis cezası
Ağustos 11
11:27 2020

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AKP Grup Başkan Vekili görevindeyken sosyal medya hesabından Atatürk’e hakaret içeren paylaşımlar yapan Hasan Uzunlar’a 1 yıl hapis cezası verildi. Daha sonra mahkeme cezayı 10 aya indirdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin AKP Grup Başkan Vekili görevindeyken sosyal medya hesabından Atatürk’e hakaret içeren paylaşımlar yapan Hasan Uzunlar hakkında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi tarafından açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, Uzunlar’a Atatürk’e hakaretten 1 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri göz önüne alarak cezayı 10 aya indirip hükmün açıklamasını erteledi. Davayı açan ADD Samsun Şubesi verilen cezayı az buldu.

2019 yılı 10 Kasım’ında sosyal medya hesabından Atatürk’e yönelik ağır hakaretler içeren alıntıları paylaşan Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Başkan Vekili Hasan Uzunlar, hakkında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi dava açmıştı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, bu olaydan sonra görevinden alınan ve partisi tarafından kınama cezası verilen Uzunlar hakkında, Samsun 11. Asliye Ceza Mahkemesine açılan dava sonuçlandı.

“Yaptığım paylaşımın suç olduğunu düşünmüyorum”

Hakim önüne çıkan Hasan Uzunlar, olayla ilgili polis merkezinde verdiği ifadesini tekrar ederek, sosyal medya hesabının sahibi olduğu söyledi. Uzunlar savunmasında, “Söz konusu paylaşımı ben yaptım. Ancak bu yazıyı bizzat ben yazmadım. Sosyal medya üzerinde bulunan bu yazıyı alarak paylaşım ve beğeni yaptım. Bu nedenle sayfamda görünmektedir. Benim Atatürk’e karşı hakaret etme kastım bulunmamaktadır. Bu yazıları sadece paylaştım. Yaptığım paylaşımın suç olduğunu düşünmüyorum” diyerek suçsuz olduğunu ifade etti.

“Bu paylaşımlar ifade özgürlüğü olamaz”

Mahkeme, başka birinden alıntı bir sözün kişinin sosyal medya hesabında paylaşması ile kendi yorumunu paylaşması arasında bir farkın olmadığını belirterek, “Sanığın Mustafa kemal Atatürk’e yönelik olarak yaptığı paylaşımının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği, ağır eleştiri sınırını aşarak Mustafa Kemal Atatürk’ün onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyuta ulaştığı sonucuna” varıldığını belirterek Hasan Uzunlar’a 1 yıl hapis cezası verdi.

Daha sonra mahkeme, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini göz önünde bulundurularak Uzunlar’ın cazasını 10 aya indirip, hükmün açıklamasını geri bıraktı. Uzunlar, 5 yıl içerisinde her hangi bir suçtan hüküm giyerse bu cezayı da çekeceği açıklandı.

Sanık avukatları karara itiraz etti

Asliye Ceza Mahkemesinin kararının ardından Uzunlar’ın avukatları, müvekkillerinin hakaret kastı ile hareket etmediğini ileri sürerek, “Söz konusu yazının içerini tam bilmeyip, ironik ve şaka mahiyetli olduğunu düşünerek hareket etmiştir. Hakaret kastı yoktur” diyerek bir üst mahkeme olan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. Ancak mahkeme yapılan itirazı reddetti.

ADD Samsun Şubesi: Verilen ceza çok az!

ADD Samsun Şubesi Başkanı Işık Özkefeli, halkı kin ve nefrete sürükleyen, kutuplaştırma gayesi olan bu suça 10 ay hapis cezası verilmesini az bulduklarını açıkladı.

AKP’li Uzunlar’ın Atatürk’e kasten ve bilerek hakaret ettiğini ifade eden Özkefeli, şunları dile getirdi:

  • Ayni ifadeler Cumhurbaşkanına yapıldığında gözaltına alma, tutuklama gibi ceza tedbirleri uygulanmakta iken bu ceza çifte standart sonucunu doğurmuştur.
  • Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e mahkeme kararı ile hakaret ettiği resmen belgelenen zatın Samsun Büyükşehir Belediyesi makamların da ne işi var?
  • Son günlerde kimi devlet erkanın da içinde bulunduğu gerek Atatürk gerekse Cumhuriyetimizin tüm kazanım ve devrimlerine hakaret, hatta iftiralara dayanan şiddetli bir saldırıyı üzüntüyle izliyoruz.
  • Üstelik bu tecavüzlerin devletin en üst makamlarından başlayarak, adeta komut alınmış gibi alt seviyelerde görülmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin sistemli bir saldırıya maruz kaldığının göstergesidir. Ama, Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk sahipsiz değildir.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER