A3 Haber

TBMM’ye personel alımında yazılı sınav notu düşürüldü

TBMM’ye personel alımında yazılı sınav notu düşürüldü
Ağustos 11
15:00 2020

TBMM’nin “aşçı, bahçıvan, bulaşıkçı, çay ocakçı, garson, hizmetli, pastacı” için açılan sınavlara yapılan az başvuru, yönetmelik değişikliğine gidilmesine sebep oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte KPSS’den 70 almış olma koşulunun 60’a düşürüldü.

TBMM’nin değişik birimlerinde görev yapmak üzere 197 personel alımı ilanına, KPSS puanı tutanlar arasından üç katı adayın belirlenmesi ve bu kapsamda 591 adayın sözlü ve uygulama sınavına katılması gerekiyordu ancak aday sayısı 359’da kaldı.

KPSS puanı nedeniyle toplamda 197 personel alınması gerekirken 118 kişi alınabildi. Özellikle, “aşçı, bahçıvan, bulaşıkçı, çay ocakçı, garson, hizmetli, pastacı” için KPSS’den asgari 70 puan alma şartını taşıyan adayların azlığı, TBMM Başkanlık Divanı’nın gündemine geldi. Divan’da, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatında İlk Defa Göreve Başlayacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik”te değişikliğe gidildi. Asgari 70 KPSS puan şartının 60’a düşürülmesi, tüm parti temsilcilerinin oy birliğiyle kararlaştırıldı. Divan’da alınan kararın gerekçesinde şöyle açıklandı:

“KPSS puanı en yüksek olan adaydan başlanarak, duyurulan kadro ve pozisyon sayısının üç katı kadar adayın sözlü sınava veya uygulama sınavına çağırılması mümkün olamamaktadır. Bu durum aşçı, pastacı, garson, çay ocakçı-garson, bulaşıkçı gibi özellikle meslekî bilgi ve beceri gerektiren kadro ve pozisyonlar için yeterli sayıda adayın sınava çağırılamamasına ve ilan edilen sınav sonucunda İdari Teşkilatın ihtiyacı olan sayıda personelin göreve başlayamamasına yol açmaktadır. Geçmiş yıllarda gerçekleştirilen sınavlarda yaşanan bu durum Kurumumuz açısından emek, zaman ve kaynak israfına neden olmuş, ayrıca kamu hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi için gereken sayıda personelin zamanında istihdam edilebilmesini engellemiştir” denildiği belirtildi. (ANKA)