A3 Haber

Vestel işçileri Zorlu Holding önünde: Çalışırken ölmek istemiyoruz, patronların kölesi olmayacağız

Ağustos 11
12:37 2020

Manisa OSB’deki Vestel fabrikasında son haftalarda Covid-19 vakalarının artmasına ve bazı işçilerin koronavirüsten yaşamlarını yitirmelerine rağmen fabrikada üretim sürüyor. DİSK, bugün İstanbul’daki Zorlu Holding önünde bir protesto gösterisi düzenledi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Üretimin azaltılması ve hatta durdurulması gerekirken tam tersine artıyor. İşçilerin hayatı buzdolabından önemlidir” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu da, “Sağlık Bakanı nasihati bıraksın, Dardanel’e, Vestele baksın” diye konuştu.

İşçiler, “Vestel virüs üretiyor, işçilerin hayatı değerlidir” pankartı arkasında toplanarak, “Patronların kölesi olmayacağız” sloganı attılar.

Çerkezoğlu: Kâr hırsı çalışma koşullarının kötüleştiriyor

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Sermayenin kar hırsı ve kuralsızlık Covid19 salgının işyerlerinden tüm ülkeye yayılmasına neden oluyor” diye konuştu.

Çerkezoğlu, “Para kazanmayı insan hayatının ve halk sağlığının üstünde tutan patronlar pandemiye rağmen gerekli önlemleri almadan işçi çalıştırmaya devam ediyorlar” dedikten sonra şöyle devam etti:

 • Kar hırsı çalışma koşullarının kötüleşmesine neden oluyor. Fabrikalarda gerekli sağlık ve güvenlik önlemleri olmadan çalışmaya devam eden işçilerin hastalığa yakalandığını hatta hayatlarını kaybettiklerini öğreniyoruz.
 • Manisa’dan gelen haberler endişe verici. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren işyerlerinde ve  özellikle  Vestel City fabrikasında Covid19’un  işçiler arasında yayıldığı biliniyor. Manisa Tabip Odası’na göre fabrikada 1000’e yakın pozitif vaka bulunuyor. Ancak buna rağmen üretim insafsızca devam ederken ve hatta artarken ölümler de artıyor.

“İşçilere test yapılmıyor”

Çerkezoğlu Vestel’de işçilerin aktardığı uygulamaları şu şekilde sıraladı:

 • İşçiler üretim bandında dip dibe çalışıyorlar. Bu koşullarda salgın fabrikada hızla yayılıyor.
 • Bir işçi hasta olduğunda semptom göstermedikçe temasta olduğu işçilere test yapılmıyor, bu işçiler karantinaya alınmıyor. Bantlarda yan yana çalışan işçilerden biri hasta olduğunda yerine yeni işçi gelerek üretim devam ediyor.
 • İnsan hayatının önceliği gereği üretimin azaltılması, hatta durdurulması bir yana üretim sürekli olarak artırılıyor. Buna paralel olarak işçi sayısı da mesailer de artıyor ve risk büyüyor. 
 • Salgına önlem almak yerine salgını fırsata çeviren işveren üretim sırasında yan yana çalışan işçilerin dinlenme molalarını kaldırıyor. Yani yan yana çalışırken geçmeyen ama yan yana dinlenirken bulaşan bir virüs icat ediyor.
 • Elbette böylesi bir salgın karşısında sadece maske ile önlem almak yetersizdir ancak işçiler maskelerin ve hatta kumanyalarının bile yetersiz olduğunu vurguluyorlar.

“Bu ‘ne olursa olsun çarklar dönecek’ politikası”

Şirketlerin gerekli tedbirleri almak yerine halkla ilişkiler kampanyası yürüttğünü sosyal medyada kampanyaları düzenlediğini, reklam verdiğini ve önlem yerine reklama para harcadığını dile getiren Çerkezoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

 • Ülkeyi yönetenler ise ‘Ne olursa olsun çarklar dönecek’ politikasının bir devamı olarak Dardanel’de, Vestel’de ve ülkenin dört bir yanındaki fabrikalarda, işyerlerine yayılan salgın karşısında kayıtsız. Onlar da sermaye gibi insan yaşamı pahasına sadece karları büyütmeyi hedef olarak belirlemiş durumda.
 • Covid-19 bir işçi sınıfı hastalığı halinde hızla yayılırken bu ülkenin Sağlık Bakanı fabrikalarda ve işyerlerinde yaşananlara kayıtsız, sosyal medyadan halka nasihat vermenin ötesine geçmiyor.

“Üretime derhal ara verilmeli”

 • Ülkeyi yöneten siyasi iktidarı, Sağlık Bakanlığı’nı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı  bu ülkenin tüm değerlerini üreten işçi sınıfının ve halkın sağlığını korumak için sorumluluğa çağırıyoruz!
 • DİSK olarak buradan bir kez daha sesleniyoruz: İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir! İşverenin ve iktidarın ‘her koşulda üretim yaparız’ mantığı işçilerin yaşam ve sağlık haklarını tehlikeye atıyor.
 • Vestel başta olmak üzere Covid-19 vakalarının görüldüğü tüm işyerlerinde üretime derhal ara verilmeli, tüm işçiler en az 15 gün ücretli izne çıkarılmalı ve tamamına test yapılmalıdır. Aksi takdirde bu işyerleri işçiler ve tüm toplum için bir salgın kaynağı olmaya devam edecektir. 
 • İşverenleri ve ülkeyi yönetenleri “Çarklar dönsün, patronların kasası dolsun” anlayışı yerine, aklın ve bilimin gereğini yapmaya çağırıyoruz.

Vestel’de ne olmuştu?

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, geçen hafta Vestel başta olmak üzere Manisa OSB’de artan Covid-19 vaka sayılarına dikkat çekmişti. Duran, kent genelinde normalleşme sonrası hasta sayısının üç katına çıktığını ve sadece Vestel’de bin civarında pozitif vaka olduğunu söylemişti.