A3 Haber

Erdoğan, ‘Türkiye tırmanışta’ demişti: Yılın ilk altı ayında işsizlik ödeneğine başvuru sayısı 1 milyona yaklaştı

Erdoğan, ‘Türkiye tırmanışta’ demişti: Yılın ilk altı ayında işsizlik ödeneğine başvuru sayısı 1 milyona yaklaştı

Erdoğan, ‘Türkiye tırmanışta’ demişti: Yılın ilk altı ayında işsizlik ödeneğine başvuru sayısı 1 milyona yaklaştı
Ağustos 12
10:07 2020

İŞKUR’a işsizlik ödeneği için başvuranların sayısı 1 milyona yaklaştı. Yılın ilk 6 ayında 970 bin 117 kişi işsizlik ödeneği için başvuruda bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileri işsizliği yüzde 12,9, işsiz sayısını ise 3 milyon 826 bin kişi olarak açıklarken, gerçek işsizlik bu saıların çok üzerinde.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre, Ocak-Haziran döneminde 970 bin 117 kişi İŞKUR’a işsizlik ödeneği için başvuru yaptı. Bunlardan 339 bin 318’i ödenek almayı hak ederken, işsizlik ödeneği için yapılan başvurulardan 281 bin 540’ı yılın ilk iki ayında yani pandemi öncesinde başvuru yapmıştı. Bu tabloya göre; işten çıkarma yasağı uygulandığı dönemde, 688 bin 577 kişi işini kaybetmiş oldu.

İŞKUR tarafından açıklanan Temmuz ayı istatistiklerine göre yılbaşından bu yana işsizlik sigortasına başvuranların sayısında da hızlı bir yükseliş yaşandı. Ocak-Mart döneminde 502 bin 196 kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulunurken, 17 Nisan’da devreye giren işten çıkarma yasağına rağmen bu rakam Ocak-Nisan döneminde 811 bine ulaştı.

Temmuz ayı istatistiklerine göre ise İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı bir önceki aya göre yüzde 1,6 azalış göstererek 3 milyon 325.075 kişi oldu. Kayıtlı işsizlerin yüzde 52,6’sı erkek, yüzde 47,4’ü kadın, yüzde 35,7’si ise 15-24 yaş grubunda olan gençlerden oluştu.

3,5 milyon kısa çalışmada

TÜİK geriye doğru 4 hafta içinde iş arayanları işsiz kabul ediyor. Salgında işten çıkarma yerine uygulamaya alınan kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ile milyonlarca işçi çalışmadığı halde istihdamda görünmeye devam ediyor. Bugüne kadar 3,5 milyon işçi kısa çalışma ödeneğine yönlendirildi. 1,8 milyon işçi de ücretsiz izin ödeneği aldı.

İşten çıkarmalar en çok kadınları etkiledi

İşten çıkarmalar ve işsizlik oranları çalışan kadınların salgından daha fazla etkilendiğini gösteriyor. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan istihdam raporuna göre, Covid-19 salgını Mayıs 2020’de en az 8,6 milyon yeni eşdeğer istihdam kaybı ve işsize yol açtı. Araştırmada revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik ve iş kaybı oranı yüzde 50 olarak hesaplanırken, kadınların koronavirüs salgınından daha fazla etkilendiği ortaya konuldu.

Kadın işgücü yüzde 12, kadın istihdamı yüzde 10,5 azaldı. Diğer taraftan işbaşında olanların son bir yılda sayısı 6,4 milyon kişi azaldı.

About Author

Ege

Ege

Related Articles