A3 Haber

Yargıçlar Sendikası: Ayşe Sarısu Pehlivan’ın uzaklaştırılması hak ve hukuk ihlalidir

Yargıçlar Sendikası: Ayşe Sarısu Pehlivan’ın uzaklaştırılması hak ve hukuk ihlalidir

Yargıçlar Sendikası: Ayşe Sarısu Pehlivan’ın uzaklaştırılması hak ve hukuk ihlalidir
Ağustos 15
13:36 2020

Yargıçlar Sendikası, sosyal medya paylaşımlarından dolayı görevden uzaklaştırılan İzmir Karşıyaka Hâkimi ve Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan hakkındaki kararın iki ay daha uzatılmasıyla ilgili “Yürütülen soruşturmanın üç ay içinde bitirilmemesi en hafif haliyle mobbing , en ağır haliyle fiili azildir” dedi.

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ile ilgili “Türküler kimseye zarar vermez” paylaşımını yaptığı gerekçesiyle üç ay önce görevinden uzaklaştırılan hakime Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında başkanı olduğu Yargıçlar Sendikası açıklama yaptı. Görevden uzaklaştırma kararının ağır mağduriyet yarattığını vurgulandığı açıklamada Pehlivan’ın sosyal medyadaki paylaşımlarının hiçbir şekilde suç unsuru içermediği belirtildi. Açıklamada, ifade özgürlüğü kapsamında olan bu hususun soruşturma konusu yapılarak görevden uzaklaştırma şeklinde tedbir kararının verilmesinin hak ve hukuk ihlali olduğu dile getirildi.

Açıklamada, ”Kimi yargıç ve savcıların geçmişteki açıkça siyaset içeren, suç işlemiş bazı kişileri övme niteliğindeki paylaşımlarına dokunulmazken, sendika başkanımızın böyle bir işleme muhatap yapılması hakkaniyet duygusunun ağır bir ihlalidir” ifadeleri yer aldı.

Yapılan açıklamada Hakimler ve Savcılar Kurulu, Ayşe Sarısu Pehlivan’ın açığa alma kararını kaldırmaya davet edildi.

Ne olmuştu?

Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Karşıyaka Hâkimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ın sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek hakkında inceleme başlatmış ve görevinden uzaklaştırmıştı.

Pehlivan, 322 günlük ölüm orucunu sonlandırdıktan iki gün sonra yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in ölümünden önce “Türküler kimseye zarar vermez” paylaşımını yapmıştı. Pehlivan, İbrahim Gökçek’in ölümünün ardından da üzüntüsünü dile getirmişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER