A3 Haber

Yeşil Yol projesi: Danıştay durdurdu, bakanlık bütçe ayırdı

Yeşil Yol projesi: Danıştay durdurdu, bakanlık bütçe ayırdı

Yeşil Yol projesi: Danıştay durdurdu, bakanlık bütçe ayırdı
Ağustos 17
09:30 2020

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın Yeşil Yol’un ikinci etabı için bütçe ayırdığı ve kuruluşlara teklif çağrısında bulunduğu ortaya çıktı. Rize İl İdaresi de bütçeye başvurma kararı adı.

A3 Haber Merkezi- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Karadeniz Bölgesi’nde sekiz ilin doğa harikası yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol projesini durdurmasına karşın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) projenin ikinci etabı için bütçe ayırdığı ortaya çıktı. Rize İl Özel İdaresi de bu bütçeye başvurmaya karar verdi.

Danıştay: Yayla yerleşimlerinin özgünlükleri zayıflayacak

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2016 yılında onaylanan Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin planlama bölgesini etkileyen çevre düzeni planı revizyonunun iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davada karar vermişti. Bilirkişi raporuna atıfta bulunan kurul kararında özetle “Öngörülen yaylalar arası ulaşım koridorunun, kendi özgün koşulları ve doğal çevresi ile yayla yerleşmelerinin öne çıkmaları yerine, yaylanın tanımı ve niteliğine aykırı bir biçimde yaylalar arasında yatay bir ilişki yaratarak yayla yerleşmelerinin özgünlüklerinin zayıflamasına sebebiyet vereceği sonucuna ulaşılmıştır” denilmişti. Kurul 16 Aralık 2019 tarihinde oy birliğiyle Yeşil Yol projesinin yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti.

Bakanlık teklif çağrısı yaptı

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre yargı sürecine karşın DOKA, “Yeşil Yol güzergâhındaki Kültür – Turizm Yatırımlarının Desteklenmesi Mali Destek Programı 2. Etap” kapsamında 30 Aralık 2019’da kâr amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara teklif çağrısında bulundu.

Program amacının “bölgenin kültür ve turizm potansiyelini harekete geçirmek, bölgedeki ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkı sağlamak” olduğu belirtildi. Bu süre daha sonra geçen mayıs ayına kadar uzatıldı. Rize İl Özel İdaresi de bu çağrı kapsamında bütçeye başvurmak için 6 Mart’ta karar aldı.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER