A3 Haber

BM’ye bağlı uluslararası mahkeme kararını açıkladı: Hizbullah liderliğinin Refik Hariri suikastına karıştığına dair kanıt yok

BM’ye bağlı uluslararası mahkeme kararını açıkladı: Hizbullah liderliğinin Refik Hariri suikastına karıştığına dair kanıt yok
Ağustos 18
13:37 2020

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Lübnan Mahkemesi eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin öldürülmesinde Hizbullah yönetiminin rolü olmadığını açıkladı.

Hollanda’da Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Lübnan Mahkemesi tarafından görülen eski Başbakan Refik Hariri’nin 2005’te öldürüldüğü suikastla ilgili davada karar açıklandı.

14 Şubat 2005’te Beyrut’ta konvoyuna bomba yüklü bir kamyonla düzenlenen saldırı sonucu Lübnan Başbakanı Refik Hariri ile birlikte 22 kişinin öldüğü suikastla ilgili BM’ye bağlı olarak Lahey’de özel kurulan Uluslararası Lübnan Mahkemesi, bugünkü duruşmada 2600 sayfalık kararı açıkladı.

“Hizbullah veya Suriye’nin karıştığına dair kanıt yok”

Karar özetini okuyan Yargıç David Re, Lübnan’ın Şii direniş örgütü Hizbullah’ın liderliğinin ya da Suriye hükümetinin Hariri suikastına karıştığına dair kanıt olmadığını duyurdu.

Davada dört Hizbullah üyesi Hariri suikastının komplosunu kurmakla itham edilirken, son 15 yıldır ABD ile İsrail destekli kesimler suikastla ilgili Hizbullah ve Beşar Esad yönetimini suçlayan açıklamalar ve iddiaları kamuoyuna servis etmişti.

Yargıç David Re, “Mahkeme, Suriye ve Hizbullah’ın Hariri ile siyasi müttefiklerini ortadan kaldırmak için saiklerinin bulunabileceği görüşünde olmakla birlikte Hizbullah liderliğinin Hariri’nin öldürülmesine müdahil olduğuna dair kanıt yoktur ve Suriye’nin müdahil olduğuna dair de doğrudan kanıt bulunmamaktadır” dedi.

Hizbullah üyesi suçlu bulundu

Uluslararası Lübnan Mahkemesi, Hariri suikastı davasında Hizbullah’ın yönetiminin dahil olduğuna dair kanıt bulamazken Hizbullah üyesi sanık Selim Cemil Ayyaş’ı suçlu buldu.

Hizbullah, mahkemeyi tanımıyor.