A3 Haber

Antalya, Muğla ve Mersin’de orman yangını

Antalya, Muğla ve Mersin’de orman yangını

Antalya, Muğla ve Mersin’de orman yangını
Ağustos 22
17:12 2020

Antalya Serik, Mersin Bozyazı ve Muğla Milas’ta orman yangını çıktı. Havadan ve karadan yangına müdahale edilirken, alevlerin çevredeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarına sıçramaması için yoğun çaba sarf ediliyor.

A3 Haber Merkezi- Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Tonguçlu Mahallesi Kaşıkçı mevkisinde saat 15.00 sıralarında orman yangını çıktı. Havanın rüzgarlı olması nedeniyle bir anda büyüyen yangın, çevreye yayıldı. Kaşıkçı mevkisinden Aklar bölgesine doğru ilerleyen yangın hızla büyüdü. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Yangına ilk müdahaleyi, Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı arazözler yaptı.

Havadan ve karadan müdahale edilen yangının yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki evler ve seralara sıçramaması için yoğun çaba sarf ediliyor. Bölgede ikamet eden vatandaşlar ise alevlerin yerleşim yerleri ve seralarına sıçramaması için traktörlerle çalışma yaptı.

Poyraz, havadaki nem oranını azaltması nedeniyle orman yangınları açısından en riskli rüzgar. Yangının oluşmasına, yayılmasına ve artmasına neden oluyor. Kuvvetli estiği zaman söndürme çalışmalarını zorlaştırıyor.

Mersin’de orman yangını

Mersin’in Bozyazı ilçesinin Tekeli mevkiindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Dumanların yükselmesi üzerine vatandaşların ihbarıyla bölgeye Orman İşletme Müdürlükleri’ne bağlı çok sayıda ekip yönlendirildi. Beş hektarlık alanda etkili olan yangını söndürmek için ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi sürüyor.

Muğla’da iki hektar küle döndü

Muğla’nın Milas ilçesinde çıkan orman yangını, sir saatte söndürüldü. İlk belirlemelere göre yangında, 1 hektar tarım alanı ve 1 hektar orman alanı küle döndü. Yangının çıkış nedeninin araştırıldığı bildirildi.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER